Google kommer i retskrivningsordbogen

Dansk Sprognævn har valgt at optaget begrebet "at google" i den næste version af den danske retskrivningsordbog - med mindre der sker noget voldsomt på markedet for søgemaskiner.

Artikel top billede

Begrebet "at google" bliver med stor sikkerhed indskrevet i den næste udgave af den danske retskrivningsordbog.

"Alt tyder på, at det kommer med i den næste udgave af retskrivningsordbogen, som udkommer i 2011. Med mindre der sker et eller andet helt voldsomt på markedet for søgemaskiner, så kommer "at google" med," siger seniorforsker Jørgen Schack fra Dansk Sprognævn til DR Nyheder.

"Det er det eneste varemærkeudsagnsord, vi har i retskrivningsordbogen. Alle de andre varemærker er navneord. Ordet at google er faktisk temmelig exceptionelt," siger Jørgen Schack til DR.

Beslutningen understreger at Google i dag er den mest populære dør ud til den virtuelle verden.

Med syv milliarder søgninger på månedlig basis har søgemastodonten sat sig på godt 60 procent af det internationale søgemarked.

Verdens stærkeste varemærke

På ti år har Google udviklet sig til at være verdens stærkeste varemærke.

Ifølge en analyse fra analyseinstituttet Millward Brown står firmaet stærke end koncerner som Coca Cola og konkurrenten Microsoft.

Brand-værdien blev i april 2008 anslået til at være mere end 400 milliarder kroner værd.

Google-navnet står i dag så stærkt i brugernes bevidsthed, at selve det at søge på nettet er at Google.

Det anerkender Dansk Sprognævn nu ved at optage ordet "google" i den næste ordbog som et officielt dansk ord.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Datadesigner

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse