Trustpilot.dk meldt for spam, vildledning og snylteri

Vildledning, snylteri, udsender af spammails og en tikkende bombe under e-handlen. Sådan beskriver e-handelsfonden virksomheden Trustpilot.dk, der er blevet anmeldt til Forbrugerombudsmanden.

Artikel top billede

Forbrugerhjælp er omdrejningspunktet for Peter Holten Mühlmanns iværksættervirksomhed, Trustpilot.

E-handelsfonden, der varetager e-mærket, har i dag anmeldt Trustpilot.dk til Forbrugerombudsmanden, fordi fonden mener, at firmaet overtræder de nordiske forbrugerombudsmænds standpunkt til handel og markedsføring på internettet.

Det er udslagsgivende for anmeldelsen, at Trustpilot.dk markedsfører sit eget koncept som en mærkningsordning, som virksomheden kalder Trustmark.

Trustpilot.dk's direktør, Peter Holten Mühlmann, udsendte lørdag en mail til danske netbutikker, hvor han beskriver Trustpilot.dk som en mærkningsordning, et kundestyret e-handelsmærke eller e-mærke.

Det er en klar overtrædelse af de nordiske forbrugerombudsmænd standpunkt til handel og markedsføring på internettet, vurderer efter e-handelsfonden.

På Trustpilots hjemmesiden kan folk, der har handlet online, dele deres oplevelser med andre brugere.

Netbutikkerne rates automatisk i kategorierne Boykot, Bør undgås, Tænk dig om, Kan anbefales og Helt i top.

Computerworld har tidligere omtalt virksomhedens koncept under den interessante overskrift Du er ilde stedt, hvis KongenHrBæver hader din butik.

Trustpilot.dk var desuden en af de otte finalister til iværksætterprisen som årets Edison 2008.

Trustpilot.dk også meldt for spam

Mailen er blandt andet sendt til e-mærkede netbutikker, som efterfølgende har anmeldt TrustPilot.dk for spam, da de ikke har accepteret at modtage elektronisk post fra firmaet.

E-handelsfonden oplyser, at den ser med stor alvor på sagen, fordi udsendelse af uønsket elektronisk reklame en klar overtrædelse af markedsføringsloven paragraf 6 og er undergravende for dansk e-handel.

"E-mailen er afgørende for nethandlen. Loven siger, at forbrugerne skal oplyse deres e-mailadresse, så den erhvervsdrivende elektronisk kan bekræfte ordren. Hvis forbrugerne, af frygt for misbrug, ikke længere vil opgive deres e-mail, så er det en tikkende bombe under den danske e-handelsudvikling," forklarer Lars Schmidt Larsen, direktør for e-handelsfonden.

Vildledning af forbrugerne

I mailen fra Peter H. Mühlmann fremgår det, at TrustPilot.dk er et kundestyret e-handelsmærke.

"E-mærket, som er varetaget af e-handelsfonden, er de danske forbrugeres hjælp til at finde de netbutikker, som efterlever gældende lov samt en række ekstra forbrugerbeskyttende krav.

Derfor er det meget problematisk, at Peter H. Mühlmann beskriver TrustPilot.dk som et e-handelsmærke eller e-mærke, idet forbrugeranbefalingerne på ingen måde giver forbrugerne nogen form for, hverken juridisk eller anden beskyttelse. Det er vildledende markedsføring, og det skal stoppes straks," fastslår Lars Schmidt Larsen.

Peter H. Mühlmanns beskrivelse af TrustPilot.dk som et e-handelsmærke/emærke er en direkte overtrædelse af markedsføringsloven.

E-handelsfonden har rettighederne til mærket efter eneretsbeskyttelseslovgivningen, og har brugt mange år på at opbygge e-handelsfondens varemærke, "e-mærket".

Derfor har e-handelsfonden via fondens advokat bedt TrustPilot.dk om at stoppe den krænkende adfærd med øjeblikkelig virkning, fordi firmaet lukrerer på e-mærkets omdømme og profil, oplyser e-handelsfonden.

"Vi ser med meget stor alvor på Trustpilot.dk's ufine og efter vores opfattelse ulovlige forretningsmetoder. Vi er klar til at stævne Trustpilot.dk uden yderligere varsel, hvis selskabet ikke ændrer sine forretningsmetoder" siger Lars Schmidt Larsen, og fortsætter:

"Det forekommer mig noget amatøragtigt og naivt, at en direktør for et firma, som oven i købet foregiver at arbejde i forbrugernes interesser, i en og samme mail gør sig skyldig i spam, misbrug og snylten på et anerkendt varemærke og overtræder de nordiske forbrugerombudsmænds standpunkt til handel og markedsføring på internettet."

Det er organisationerne Forbrugerrådet, Dansk Erhverv, Finansrådet, DI, ITEK, HK, Dansk IT og FDIH, der står bag non-profit e-handelsfonden.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen