KMD-salg: Overgangsaftale sænker salgsprisen

KL og KMD's overgangsaftale for et kommende salg af KMD banker prisen ned. Sikkerhed koster, lyder vurderingen fra ekspert i virksomhedssalg.

Artikel top billede

KL har i dag meldt ud til Computerworld, at der er lavet en overgangsaftale for et salg af KMD.

En aftale, der, ifølge en ekspert i at fastsætte selskabers værdi, kan presse prisen ned på KMD.

Aftalen skal sikre, at kommunerne har sikkerhed for it-leverancer på en række kritiske områder, hvor KMD i dag sidder på hele markedet.

Virksomheden er tidligere i pressen blevet vurderet til at have en værdi på alt fra fire til syv milliarder kroner. Tal, der dog ikke er specielt godt dokumenterede.

Fire fokusområder

Overgangsaftalen fokuser på fire områder.

På de kritiske systemer forpligter aftalen en ny ejer af KMD til forsyningssikkerhed, prisstabilitet, fastholdelse af serviceniveauer samt deltagelse i arbejdet med åbne standarder og øget adgang til data.

"Generelt kan man sige, at hvis der kommer til at ligge nogle kontraktsforhold, som har en omkostning eller en begrænsning i ens indtjeningsevne, så påvirker det værdiansættelsen," siger Michael Bruhn, Director i KPMG's valuation services.

Han mener, at det er en afvejning, som alle sælgere skal gøre sig, når man samtidig er kunde.

"Den type af kontraktforhold, som er skitseret kan reducere muligheden for en høj pris, men det kan også i nogle tilfælde minimere en sælgers fremtidige usikkerhed, alt afhængig af den konkrete udformning af aftalen," siger Michael Bruhn.

Han fortæller, at denne type aftaler ikke er ualmindelig, når det drejer sig om virksomheder, hvor sælger bliver kunde i fremtiden.

"Det er ikke unormalt, at der er begrænsninger og forpligtigelser, når man har en eller anden form for monopolstatus," siger han og peger på tele- og elsektoren som de mest sammenlignelige.

Balance i aftalen

Michael Bruhn mener, at det er svært at vurdere overgangsaftalen uden at kende de nærmere detaljer.

Han tror dog, at der også er lagt nogle ting i aftalen som giver en fordel for en kommende køber.

"Uden at kende aftale i detaljer er det jo en mulighed at der er en balance, hvor du ikke kan hæve priserne, men samtidig er der en bund under dine indtægter, så er køberen også sikret et eller anden form for indtægtsniveau," siger Michael Bruhn.

"Som køber skal man analysere det her i bund. Hvad koster det for eksempel at deltage i åbenhedsprocessen, og hvad er det for serviceniveauer, der skal fastholdes. Køber vil simpelthen sige, hvad har det her af omkostninger for mig," lyder det fra Michael Bruhn.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S