Blogs er blevet mainstream pengemaskiner

Der registreres flere end 10 nye blog-indlæg pr. sekund - det giver over 900.000 i døgnet. Ny rapport afdækker, hvor økonomisk god en forretning, det kan være for den professionelle blogger.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Blogs er blevet en del af mainstreammediebilledet, ifølge den ny State of the Blogosphere'-rapport.

Ifølge rapporten offentliggør bloggere nye indlæg i et svimlende tempo - flere end 37.000 per time - på deres i stigende grad profitable blogs. Denne vækst har tiltrukket opmærksomhed fra virksomheder, som vender sig mod sådanne blogsites for at promovere deres brands.

Blogging-rapporten, der efter planen udgives i fem dele, er skrevet af blog-søgemaskine-leverandøren Technocrati, der årligt har taget pulsen på blogosfæren siden 2004.

I år spurgte virksomheden flere end 1.000 registrerede Technocrati-bloggere fra over 60 forskellige lande for at undersøge livet som blogger.

900.000 pr. døgn

Technocrati overvåger 133 millioner blogs, hvoraf 7,4 millioner har tilføjet et nyt indlæg inden for de sidste 120 dage. I gennemsnit måler søgemaskinen 900.000 nye blogindlæg hvert døgn, hvilket giver 10,4 nye indlæg hvert sekund, ifølge rapporten.

Flertallet af de analyserede aktive blogs har reklameannoncer på deres blogs med en gennemsnitlig årlig omsætning på 30.500 kroner (6.000 USD).

Bloggere som trækker 100.000 eller flere unikke besøgende om måneden genererer en gennemsnitlig årlig omsætning på 381.500 kroner (75.000 USD).

De adspurgte bloggere har i gennemsnit blogget i tre år. To tredjedele af dem er af hankøn og 70 procent har en højere uddannelse.

Professionelle

Fire ud af fem blogs er personlige med emner af personlig interesse, ifølge rapporten. Omkring halvdelen af bloggerne er professionelle bloggere, hvilket i rapporten defineres som de, der blogger om deres branche eller profession i en ikke-officiel sammenhæng. Omkring 12 procent blogger i en officiel sammenhæng for deres virksomhed.

Flertallet af erhvervs- og professionelle bloggere angiver, at de har oplevet et positivt resultat af deres blogging. Halvdelen af dem svarer, at de nu er bedre kendt i deres branche, og en ud af fire har brugt sin blog til at forbedre sit cv, bemærker Technocrati. Færre end en ud af 10 har ifølge rapporten oplevet et negativt resultat af sin blogging.

Det er mere sandsynligt for kvinder end for mænd at blive personlige bloggere, og de er mere sofistikerede angående reklameannoncering, bemærker rapporten.

Samtidig har de dobbelt så stor sandsynlighed for at sælge gennem et annonceringsnetværk samt en højere sandsynlighed for at bruge de såkaldte 'affiliate'-links, der giver betaling per kunde, der kommer fra den pågældende blog.

Kvindelige bloggere har også en højere sandsynlighed end mandlige for at linke til andre blogs, være skrevet op i blogregistre og for at producere indhold til andres blogs.

Rapporten konkluderer, at fire ud af fem bloggere har offentliggjort anmeldelser af brands eller produkter, hvor 37 procent gør dette jævnligt. En tredjedel af de adspurgte bloggere svarer, at de er blevet kontaktet af virksomheder om at blive fortalere for et bestemt varemærke.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S