Ny Nintendo DS får kamera og musikafspiller

Japanske Nintendo planlægger at lancere en ny version af sin populære håndholdte spillekonsol, der bærer navnet DS.

Artikel top billede

Nintendo DS fås snart med både musik og kamera - i Japan.

Computerworld News Service: Den ny version af den håndholdte Nintendo vil have både kamera og musikafspiller. Det fremgår af en rapport fra søndagsudgaven af den japanske erhvervsavis The Nikkei Business Daily.

Den ny Nintendo DS vil også have en bedre trådløs internetforbindelse og ifølge rapporten en pris på under 1.000 kroner (20.000 japanske yen). Den udkommer først i Japan.

Det har ikke umiddelbart været muligt at få en kommentar fra Nintendo.

Virksomheden står til at skulle præsentere et unavngivet 'nyt produkt' ved en pressekonference i Tokyo på torsdag, og der har været en flodbølge af spekulationer om, at dette ny produkt vil vise sig at være en ny version af DS'en.

Nintendo DS kom på markedet for første gang i 2004, og en anden version, kaldet DS Lite, blev lanceret to år senere i 2006. Begge er gået som varmt brød, og det samlede globale salg af DS-konsollerne var på i alt 77,5 millioner enheder i slutningen af juli i år.

I Japan er der solgt i alt 23 millioner enheder, hvilket svare til omkring en enkelt DS for hver femte indbygger i landet, men for nyligt er salget begyndt at aftage. I årets andet kvartal solgte Nintendo 580.000 enheder sammenlignet med 2,1 millioner enheder i samme kvartal i 2007, så analytikere forudser, at der kommer en opdatering af DS'en for at stimulere salget.

For det aktuelle regnskabsår indtil slutningen af marts 2009 forudser Nintendo at sælge 28 millioner enheder af DS'en.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job