TDC køber schweizisk teleselskab

Teleselskabet TDC har igennem sit schweiziske datterselskab, Sunrise, i dag købt Tele2 i Schweiz. Prisen lyder på 235 millioner kroner.

Artikel top billede

På det schweiziske marked er danske TDC repræsenteret ved datterselskabet Sunrise. Også fremover vil Sunrise være til stede, men det bliver med en større kundebase. Således har Sunrise i dag købt Tele2 AG i Schweiz for 235 millioner kroner.

"Med købet af Tele2 AG understreger Sunrise sin position som slagkraftig udfordrer. Sunrises markedsposition vil styrkes markant, og det er i helt i tråd med vores strategi på det schweiziske marked," siger TDC's koncernstrategichef, Eva Berneke.

Samtidig med købet af Tele2 overtager Sunrise også 491.000 kunder fra virksomheden. Kunderne omfatter fastnettelefoni, internetadgang og mobiltelefoni.

"Opkøbet af Tele2 er en milepæl for Sunrise, der vil bidrage til en positiv udvikling for selskabet," siger Eva Berneke.

TDC forventer, at købet bidrager positivt til årets resultat før afskrivninger, mens forventningerne til 2008 forbliver uændrede. Det danske teleselskab oplyser yderligere, at handelen forventes at træde i kraft ved udgangen af oktober, hvis de schweiziske konkurrencemyndigheder accepterer det.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network