'Rubico' tiltalt for at hacke Palins e-mail

Den demokratiske senator-søn, der i september blev kendt som 'rubico', risikerer op til fem års fængsel for at hacke sig ind på Sarah Palins e-mail.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Senator Mike Kernells 20-årige søn, David C. Kernell, er blevet tiltalt for at skaffe sig adgang til den republikanske vicepræsident-kandidat Sarah Palins Yahoo-mail.

Tiltalen, der kan straffes med op til fem års fængsel og en bøde på 250.000 dollars, blev offentliggjort onsdag. David C. Kernell meldte sig selv til politiet og skal for retten om en uge.

Den tre sider lange tiltale anfører, at David C. Kernell skaffede sig adgang til Sarah Palins Yahoo-mail omkring 16. september. Cirka en måned efter, at senator John McCain havde udnævnt Sarah Palin til sin vicepræsidentkandidat.

Dagen efter offentliggjorde Wikileaks.org en række screendump af Yahoo-mails, email-adresser til Sarah Palins familie og kolleger og andre data, som hackerne påstod, at de havde fundet på Sarah Palins private mail-konto.

En hackergruppe, der er kendt som Anonymous, hævdede, at de havde skaffet sig adgang til Sarah Palins konto gov.palin@yahoo.com og sendt oplysningerne til Wikileaks, der fungerer som et anonymt clearingcentral for lækkede dokumenter.

"Guvernør Palin er blevet kritiseret for at bruge private email-konti til regeringsarbejde og dermed undvige lovene om gennemsigtighed," skriver Wikileaks i en note, der fulgte med oplysningerne.

Personlige oplysninger

Flere bloggere mistænkte David C. Kernell for at stå bag, da han blev forbundet med online-navnet 'rubico', der blev brugt af den hacker, der ifølge sin egen påstand havde haft adgang til Sarah Palins email-konto.

Rubico påstår, at han har fået adgang til kontoen ved at bruge Yahoos funktion til nulstilling af paswword og svare på sikkerhedsspørgsmålet.

Han gættede rigtigt på, at Sarah Palin mødte sin mand på Wasilla High.

Ifølge tiltalen udsendte David C. Kernell screendumps af Sarah Palins email-meddelelser, mail-adresser til familiemedlemmer, billeder af hendes familie og mindst ét mobilnummer på hjemmesiden 4chan.org.

Det fremgår ikke af tiltalen, hvordan oplysningerne kom fra 4chan.org til Wikileaks.

Oversat af Mille Bindslev

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland