Novell: Netbaserede pc'er booster brugen af Linux

Den øgede efterspørgsel efter computere, der hviler tungt på deres net-opkobling, betyder mere forretning for Linux, lyder det fra Novell.

Artikel top billede

Computerworld News Service: "Folk er typisk ligeglade med hvilket styresystem, der er på deres netbook, for de køber den ikke for køre applikationspakker som Microsoft Office, men for at bruge nettet med en web-browser," siger Nat Friedman, CTO i Novell.

Netbooks er en ny kategori af computere, der er billige og udviklet til konstant internet-opkobling.

Novells SUSE Linux bliver allerede preloadet på bærbare computere fra producenter som Hewlett-Packard og Lenovo.

Novell forhandler i øjeblikket med Levono og HP om at begynde at tilbyde sin Linux-distribution på deres netbooks, siger Nat Friedman.

I juni meddelte Novell, at Micro-Star International i Taiwan skulle pre-installere SUSE Linux Enterprise 10 på selskabets netbook Wind.

De fleste af de billige netbook-computere kommer til at køre Linux for at undgå de høje omkostninger ved at bruge Windows, men også fordi de fleste har omkring to GB flash-storage, og så er Linux mere egnet, siger Nat Friedman.

Lettere software-installation

Et nøgleelelement i Novells server-strategi er et mål om at gøre installation af software lettere.

Det kan være krævende at installere styresystem og applikationer på en computer, og det kræver ofte hjælp fra eksperter, siger Nat Friedman.

"Det sænker salgscyklussen, for det bliver sværere at sælge, hvis installationen er en besværlig og langsommelig proces for kunden," tilføjer han.

I april præsenterede Novell et SUSE Appliance Program, der skal gøre uafhængige software-leverandører i stand til at udvikle systemer, der kombinerer deres applikationer med SUSE Linux Enterprise-platformen i en integreret pakke til slutbrugerne.

Her løftede Novell også sløret for en beta-version af SUSE Linux Enterprise JeOS, der er en minimeret version af SUSE Linux Enterprise-platformen, de uafhængige software-leverandører kan inkorporere i deres appliances .

Oversat af Mille Bindslev

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos