Ny OpenOffice er klar med mange opgraderinger

Open source-folkets bud på en komplet kontorpakke kommer i dag i en ny version. Den bejler blandt andet til Microsofts dokumentformat.

Artikel top billede

I dag frigives den nyeste version af den gratis kontorpakke OpenOffice.

Der er kommet en række betydelige opgraderinger, herunder støtte for Microsofts .docx-filformat, der har vundet stor udbredelse i forbindelse med software-gigantens Microsoft Office 2007.

Det er samtidig præcis otte år siden, at OpenOffice-projektet blev sat i søen, efter at Sun frigav koden til selskabets StarOffice, der er den kontorpakke, der ligger til grund for OpenOffice.org.

Dagen fejres således med en ny version.

Nyt startcenter

Den første forskel man bemærker, når man åbner OpenOffice 3.0, er det nye startcenter.

Herfra kan man blandt andet vælge at oprette et nyt dokument, et nyt regneark, en ny præsentation eller en ny database.

Herudover kan man gå direkte på nettet for at hente information om OpenOffice eller hente nye udvidelser.

Og muligheden for at hente udvidelser er et afgørende elementet i OpenOffice.

Denne mulighed findes nemlig også i Firefox, og den har været medvirkende til, at en stor fanskare foretrækker Mozilla-browseren.

Sun har allerede skabt en udvidelse, der kan importere og redigere i PDF-filer. Også ordbøger kan installeres som udvidelser, og der findes en danske udgave.

Et par andre vigtige nyheder i OpenOffice 3.0 er forbedret støtte for Mac OX, mulighed for at flere kan arbejde sammen om et regneark og naturligvis en lang række fejlrettelser.

OpenOffice er gratis, findes på dansk og kan hentes til XP, Vista, Mac OS X og Linux.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S