DR sat på plads i opkrævnings-sag om pc-licens

DR har i årevis indkrævet licens uden at spørge om lov først. Efter klage til Kulturministeriet indskærpes det over for DR, at fremgangsmåden skal ændres.

Artikel top billede

DR sig nu efter Kulturministeriet, efter at en borger har klaget over at have modtaget en licensregning uden at blive spurgt først.

Hvis du køber et nyt tv eller en ny computer, kan du ende med automatisk at blive tilmeldt medielicensen.

DR udsender nemlig automatisk giro-kort, hvis selskabet modtager besked om, at en dansker, der ikke i forvejen betaler licens, har købt en computer.

Computerworld er kommet i besiddelse af en brevudveksling, der dokumenterer, at DR tidligere har tilmeldt forbrugere direkte til licens-betaling ud fra de informationer, som radio/tv-forhandlerne har indberettet til DR.

DR har altså tilmeldt kunden til licens-betaling uden at spørge først. Og det giver licensreglerne ikke lov til.

DR: Sådan har praksis været
Hos DR erkender man, at fremgangsmåden har fundet sted.

"Det er rigtigt, at de forhandlerindberetninger, DR har fået, har ført til, at de, som ikke i forvejen var tilmeldt licens, modtog et brev med et girokort. Sådan har praksis været," siger Lotte Boas, leder af Licenskontorets kampagner.

DR retter sig efter Kulturministeriet

Efter at en borger har klaget til Folketingets Ombudsmand, der sendte klagen videre til Kulturministeriet, bliver den pågældende praksis nu stoppet.

Kulturministeriet skriver i brevet til DR, som Computerworld er i besiddelse af, at DR skal ændre fremgangsmåde.

"Kulturministeriet er enig i, at det skal sikres, at det fremover ikke forekommer, at kunder uden videre tilmeldes licens som følge af, at kunden har erhvervet et licenspligtigt apparat og vil indskærpe dette overfor DR," står det i brevet.

Den melding har man taget til sig hos DR.

"Vi ser på sagen lige nu. Ingen kunder, der fremover bliver indberettet fra en forhandler, vil modtage et brev med et girokort. Det er slut nu - uanset hvordan vi har gjort hidtil," siger Lotte Boas.

Licenskontorets kampagnechef erkender da også, at fremgangsmåden er et levn fra dengang, licensreglerne var anderledes.

"Inden medielicensen var det lidt nemmere at afgøre, hvad der var et licenspligtigt apparat, men principielt er det jo ikke længere en holdbar løsning, nu hvor købet af en pc ikke alene er licenspligtigt. Derfor tager vi Kulturministeriets pålæg til efterretning," siger Lotte Boas, kampagneleder i Licenskontoret.

Det er ikke første gang, DR er i licensproblemer. Tilbage i juni kom det frem, at halvdelen af de danske virksomheder ikke betaler licens, som de ellers skal i følge den omdiskuterede lov.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job