Dell i offensiven: Slår på tromme for Linux


Publiceret d. 14. oktober 2008 kl. 14.16 | Antal kommentarer (3)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
I søndagsudgaverne af de store amerikanske aviser kunne man finde en stor reklame fra pc-producenten Dell.

Den siger, at firmaet nu er klar til at sælge mini-computeren Dell Inspiron Mini 9 med Ubuntu præinstalleret som styresystem.

Canonical, der står bag distributionen, har således fået opfyldt et af firmaets hedeste ønsker om en fast partner.

Hvis Canonical gør et godt indtryk på netbook-brugerne, kan det blive et springbræt, der også vil åbne dørene til erhvervsmarkedet.

Ingen dansk dato
Dell har dog stadig ikke besluttet sig for om danskerne skal have mulighed for at købe den lille Ubuntu-maskine.

Det eneste svar, der kunne vrides ud af Dells danske pressechef er, at "der ikke er planlagt en dansk lancerings-dato".

Den lille Netbook fra Dell byder på en ni-tommer skærm med en opløsning på 1024 x 600, en Atom-processor på 1,6 gigahertz, op til en gigabyte hukommelse, flash-harddisk. Vægten er på lige godt et kilo.

Den amerikanske pris er 349 dollar svarende til lige 1900 kroner. Den danske pris bliver givetvis højere.



Alle artikler om:
Pcer, Open source, Styresystemer, Erhverv


Kommentarer - Debatoversigt


Det sædvanlige suk
2 indlæg

349 dollar svarende til lige 1900 kroner
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Portræt: Et karrierevalg mellem bigband-sanger eller it-mand. Det lyder måske som to vidt forskellige verdener, men der er faktisk masser af musik i it-branchen, fortæller Jan Bau.
25. maj 2012 kl. 15.02 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | læs »





 
White papers
This IDC White Paper aims to provide insight for IT managers and directors outlining the business...

I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.