Ny mand i chefstolen hos Columbus IT

Michael Gaardboe forlader posten som topchef hos Columbus IT, men forsætter i bestyrelsen. Hans afløser glæder sig til opgaven.

Artikel top billede

Michael Gaardboe fortsætter i bestyrelsen.

Fra årsskiftet sidder en ny mand i spidsen for Columbus IT Partner.

Tidligere topchef og aktionær Michael Gaardboe har valgt at stoppe som topchef, men fortsætter i bestyrelsen.

Den nye chef er Claus E. Hansen, der har været medlem af direktion i Columbus IT siden august 2007.

Han glæder sig naturligvis til opgaven.

"Jeg er blevet vejet på en guldvægt, ligesom alle andre i Ib Kunøes selskaber," siger han.

Han mener, at hans største udfordring bliver fortsat at holde Columbus IT et hestehoved foran alle konkurrenterne.

Samtidig regner han med, at Columbus IT kan modstå det dårlige marked.

"Det er aldrig dårligt at have en rig onkel som aktionær i disse tider med et dårligt marked, men jeg tror vi kommer til at klare os godt," siger Claus E. Hansen.

Ros til Gaardboe

Bestyrelsesformanden for Columbus IT Partner roser den tidligere chef.

"Columbus IT har under Michael Gaardboes ledelse haft stor fremgang og er vokset til at omsætte for 1 milliard kroner med et forventet EBITDA i 2008 på 60-65 millioner kroner. Der er simpelthen blevet rettet grundlæggende op på Columbus IT, der fundamentalt er en koncern i fremgang,"siger bestyrelsesformand Ib Kunøe i en pressemeddelse.

"Columbus IT har i 20 år været en del af Michaels liv. Derfor kan jeg sagtens forstå - og jeg har stor respekt for - hans ønske om at skifte livsstil. Vi er mange, der har meget at takke Michael Gaardboe for, og jeg er glad for, at Michael fremover vil være en drivkraft i bestyrelsen," siger bestyrelsesformanden.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Akademikernes A-kasse

    AI Product Owner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)