Acers Aspire One giver baghjul til Asus Eee PC

Acer sender en million flere netbooks på markedet end Asus.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Verdens tredjestørste pc-leverandør, Acer, fortæller, at der muligvis vil blive solgt helt op til seks millioner enheder af virksomhedens netbook Aspire One, hvilket giver baghjul til Asustek Computers populære Eee PC som markeds-ledende.

Asus har sat et mål for i år på fem millioner leverancer af Eee PC. Dette er dog en million leverancer fra førerpositionen, hvis Acer når sit mål.

Dette nederlag vil måske ikke blive så let for Asus at acceptere, da virksomheden stort set har været ansvarlig for den kommercielle popularisering af netbooks med dens Eee PC.

Asus lancerede Eee PC i Taiwan i oktober sidste år under stor fanfare på grund af dens lille størrelse og lave pris. Den billigste Eee PC på lanceringstidspunktet havde en skærm på syv tommer og en pris på 7.999 taiwanske dollar - omkring 1.400 danske kroner. I Danmark, hvor den udkom i april i år, kom den til at koste cirka 2.500 kroner.

Acer vinder dog hurtigt frem med sin Aspire One, som blev lanceret i juni i år.

Ingen tung grafik

Netbooks er ultrabærbare, der er designede til mobilitet og har typisk en skærm på mellem syv og 10 tommer og vejer under to kilo. De fleste netbook-komponenter inklusiv processoren er ikke så slagkraftige som de i normale bærbare, så de har som regel en længere batterilevetid.

Netbooks er lavet til at gå på nettet og arbejde med e-mails, skriveprogrammer og regneark og er altså ikke til computerspil i den grafisk tunge ende, videoredigering eller andet multimediearbejde.

Torsdag fremlagde Asus sin vurdering af leveringer af Eee PC for fjerde kvartal til mellem 1,6 og 1,8 millioner enheder. I tredje kvartal leveredes 1,7 millioner enheder. I sammenligning leverede Acer 2,4 millioner enheder af sin Aspire One i tredje kvartal og forventer, at dette antal vil blive overgået i fjerde kvartal.

"Segmentet for netbooks er i meget fin vækst," fortæller administrerende direktør (CEO) hos Acer, Gianfranco Lanci, under virksomhedens investorkonference for tredje kvartal i Taipei i fredags.

Acer dobbelt så stor

Til næste år vil Acer levere 12 til 15 millioner enheder af Aspire One, fortalte han yderligere. Asustek afviser at udtale sig om det forventede antal af leveringer af Eee PC for 2009.

Hovedforskellen mellem de to taiwanesiske virksomheder er størrelsen. Acers omsætning i tredje kvartal var på 28,5 milliarder kroner, hvilket er mere end det dobbelte af Asus' omsætning på 14 milliarder kroner. Acer står på tredjepladsen på det globale marked for pc-leverandører kun bagefter Hewlett-Packard og Dell.

Acers overlegne størrelse giver virksomheden evnen til at lancere produkter globalt på de fleste markeder samtidigt, mens Asustek har opbygget sin markedsføring og sine salgskanaler løbende igennem året.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S