KMD-salg på vej ind i afgørende fase

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 17. november 2008 kl. 07.00
 
ANNONCE:
 
KMD's kurs på rygtebørsen er skyhøj i disse dage. Ingen vil dog bekræfte deres interesse for den store offentligt ejede it-virksomhed.

Flere kilder bekræfter dog, at en eller flere købere er ved at lave due diligence-undersøgelser på virksomheden. Det betyder, at et salg kan være nært forestående.

For kort tid siden kunne Computerworld fortælle, at KL, der ejer KMD, blev klar med en såkaldt transaktionsaftale, der beskriver, hvilke krav en kommende køber skal overholde.

Flere interesserede købere har trukket følehornene til sig. I denne uge har Asger Jensby smidt håndklædet i ringen, mens NNIT og den norske it-gigant EDB Business Partner begge har meldt sig ud af kapløbet.

Og selv om de to it-giganter IBM og CSC er tavse om sagen i offentligheden, lader de begge til at være ude af kapløbet.

I branchen hedder det sig nemlig, at både IBM og CSC vil få problemer med konkurrencemyndighederne ved en overtagelse af KMD.

Miracle-direktør Mogens Nørgaard var på et tidspunkt på banen med udsagn om, at han ville finde midler til at købe KMD, og han er endnu ikke klar til at strække våben, selv om investorkronerne langt fra hænger på træerne for tiden.

Kunøe stadig med
En af de aktører, der fortsat ligner en seriøs kandidat, er it-investor Ib Kunøe.

Computerworld fanger ham på telefonen under en frokost i Oslo.

"Jeg har ingen kommentarer," siger han.

To af de virksomheder, der også kunne have en interesse i at købe KMD er Capgemini og SAP.

Capgemini vil ikke kommentere på rygter om opkøb, og hos SAP Danmark afviser nordisk direktør Henrik Rasmussen, at SAP er involveret i forhandlinger.

Og KMD's ejere i kommunernes organisation, KL, lyder som et ekko af it-virksomhederne: Ingen kommentarer.


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Europaudvalget gav fredag udenrigsminister Lene Espersen (K) lov til at indgå en "effektiv og ensartet international håndhævelse af immaterielle rettigheder."
19. marts 2010 kl. 15.57 | (10) | læs »

Systemet til de nationale skoletest fortsætter med at virke ustabilt. Både i går og i dag har der været problemer.
19. marts 2010 kl. 13.10 | læs »

Google anklager nu mediekoncernen Viacom for i al hemmelighed selv at have uploadet copyright-beskyttet indhold til YouTube.
19. marts 2010 kl. 15.22 | læs »

Regeringen har i dag fremlagt en spareplan, hvor der blandt andet er lagt op til, at kommunerne kan spare op mod 1,1 milliard ved at digitalisere dokumenter. KL undrer sig.
19. marts 2010 kl. 14.32 | læs »


Stifteren af Columbus IT, Michael Gaardboe, samler en række selskaber i et, og kalder sig nu verdens største Microsoft Dynamics CRM-leverandør.
19. marts 2010 kl. 15.01 | læs »



Erik Bonnerup er skuffet over samarbejdet om it i det offentlige, men er der intet sket de seneste 10 år? Finansministeriets digitaliseringchef og regionernes formand svarer igen på kritikken.
(1) | 19. marts 2010 kl. 13.55 | læs »



Det tidligere Nordjyllands Amt kritiseres for ikke at inddrage lægerne i processen omkring et nyt EPJ-system. Det kan få fatale konsekvenser for projektets succes, lyder det i ny ph.d.-afhandling.
19. marts 2010 kl. 13.04 | læs »



Borgerne skal have adgang til offentlige myndigheders datakataloger for at sikre demokratiet. Det mener www-opfinderen Tim Berners-Lee, som peger på, at det især kommer ulandene til gode.
19. marts 2010 kl. 12.22 | læs »



General Motors er i gang med at udvikle augmentet reality til de kommende biler, så man kan få digitale informationer præsenteret direkte i bilens forruden. Se konceptet her.
19. marts 2010 kl. 11.41 | læs »



Erik Fabrin har tegnet en KMD-kontrakt til 22 millioner kroner uden om udbud i sin egen kommune. Tidligere har han afvist al snak om udbudsfusk i kommunerne.
19. marts 2010 kl. 10.59 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:

Seneste debat
 
 
Whitepapers
360° er en integreret produktsuite til informationshåndtering og indeholder moduler til...

En lang række virksomheder er blevet afhængige af en bred vifte teknologier, der bl.a. skal være...

The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?