KMD-salg på vej ind i afgørende fase

KMD-salget er på vej ind i den afgørende fase. Et par store spillere er stadig inde i spillet om den offentligt ejede kæmpevirksomhed.

Artikel top billede

KMD's kurs på rygtebørsen er skyhøj i disse dage. Ingen vil dog bekræfte deres interesse for den store offentligt ejede it-virksomhed.

Flere kilder bekræfter dog, at en eller flere købere er ved at lave due diligence-undersøgelser på virksomheden. Det betyder, at et salg kan være nært forestående.

For kort tid siden kunne Computerworld fortælle, at KL, der ejer KMD, blev klar med en såkaldt transaktionsaftale, der beskriver, hvilke krav en kommende køber skal overholde.

Flere interesserede købere har trukket følehornene til sig. I denne uge har Asger Jensby smidt håndklædet i ringen, mens NNIT og den norske it-gigant EDB Business Partner begge har meldt sig ud af kapløbet.

Og selv om de to it-giganter IBM og CSC er tavse om sagen i offentligheden, lader de begge til at være ude af kapløbet.

I branchen hedder det sig nemlig, at både IBM og CSC vil få problemer med konkurrencemyndighederne ved en overtagelse af KMD.

Miracle-direktør Mogens Nørgaard var på et tidspunkt på banen med udsagn om, at han ville finde midler til at købe KMD, og han er endnu ikke klar til at strække våben, selv om investorkronerne langt fra hænger på træerne for tiden.

Kunøe stadig med

En af de aktører, der fortsat ligner en seriøs kandidat, er it-investor Ib Kunøe.

Computerworld fanger ham på telefonen under en frokost i Oslo.

"Jeg har ingen kommentarer," siger han.

To af de virksomheder, der også kunne have en interesse i at købe KMD er Capgemini og SAP.

Capgemini vil ikke kommentere på rygter om opkøb, og hos SAP Danmark afviser nordisk direktør Henrik Rasmussen, at SAP er involveret i forhandlinger.

Og KMD's ejere i kommunernes organisation, KL, lyder som et ekko af it-virksomhederne: Ingen kommentarer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job
    Iver har pr. 1. september 2025 ansat Marie Windekilde som Head of Cybersecurity Advisory. Hun skal især beskæftige sig med ledelse af konsulenter inden for cybersikkerhed. Hun kommer fra en stilling som Chief of Branch hos Forsvarets Efterretningstjeneste. Hun har tidligere beskæftiget sig med sikkerhed i forsvaret i mange år. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S