180.000 it-folk kan få sparket i år

Massefyringer i amerikanske teknologivirksomheder har stået på siden juli. Antallet af fyrede it-folk har passeret 140.000.

Artikel top billede

Det er langt fra kun i Danmark, at krisen kradser blandt it-ansatte.

Finanskrisen har sørget for generelt dårlige kår i teknologisektoren.

Senest har den amerikanske it-gigant Sun Microsystems fortalt, at der skal afskediges tæt på 6.000 ansatte.

Derved overstiger antallet af fyringer indenfor teknologiområdet i år 140.000 stillinger. Det oplyser Challenger, Gray & Christmas Inc., som opgør antallet af fyringer sektor for sektor.

Flertallet af de nedlagte it-stillinger, er ifølge selskabet, blevet skåret væk indenfor de seneste måneder.

Siden juli er 89.500 amerikanere således blevet afskediget. Det skriver Computerworlds internationale nyhedstjeneste IDG News Service.

Siden august er der rullet op mod 1.230 danske it-hoveder.

Flere fyringer på vej

På baggrund af de foreløbige tal forventer Challenger, Gray & Christmas, at antallet af afskedigelser kan nå 180.000 inden året er omme.

Det sker i takt med pessimistiske investeringsspådomme, der er knyttet til den nærmeste fremtid.

De vigende it-investeringer er baseret på tal fra analysehuset IDC. Her forventer man, at væksten i 2009 bliver mindre end en procent. I august lød vurderingen for samme periode på en stigning på over fire procentpoint.

Der er stadig langt til dotcom-knækket i 2000 og 2001, hvor mere end 700.000, ifølge Challenger, Gray & Christmas, fik sparket.

Den administrerende direktør i selskabet, John Challenger, siger til Computerworlds nyhedstjeneste, at han forventer yderligere store fyringsrunder fra firmaer som Cisco, Qualcomm og Nokia, der alle har dalende salg.

Den største kniv i år er blevet ført af ledelsen i HP. I september måtte 25.000 ansatte forlade skrivebordene.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Finance Lead

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Everllence

Head of Embedded Software Engineering

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job