København garderer sig mod KMD-opkøb

Københavns Kommune garderer sig mod et kommende KMD-køb i ny aftale. Aftalen sender op mod 800 millioner kroner i retning af fire giganter på det danske it-marked.

Artikel top billede

Illustration: Lene Sekjær (Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Fire leverandører er nu inde i varmen på Københavns Rådhus og kan i de kommende år dele aftaler for op mod 800 millioner kroner imellem sig.

NNIT, KMD, IBM og CSC har lavet en rammeaftale med Københavns Kommune om it-opgaver inden for både drift, udvikling og vedligeholdelse i de næste fem år.

Fem leverandører kunne byde ind efter første del af udbuddet, men Logica valgte ikke at byde på opgaven. Alligevel er det en tilfreds vicedirektør Ulrik Rosenberg fra koncernservice i Københavns Kommune, der i går kunne lukke aftalen.

"Vores succeskriterie var fire leverandører, og det har vi nået. Vi havde gerne set, at Logica havde budt, men de skal selvfølgelig også være villige til at gøre det på de betingelser, der er i rammeaftalen," siger Ulrik Rosenberg, vicedirektør i koncern-service i Københavns Kommune.

Han forklarer, at uklarheden om det fremtidige ejerskab af KMD fik kommunen til at helgardere rammeaftalen.

"Man kan sige, at med rammeaftaler er det optimale antal tre eller fire leverandører. Men hvis der var tre, og KMD blev solgt til en af de andre, så ville vi stå tilbage med to leverandører," forklarer Ulrik Rosenberg.

Listen med leverandører rummer også IBM, der er lukket ind i varmen, efter Københavns Kommune i foråret raslede med sablen over for it-giganten i forbindelse med det store nedbrud i IBM's datacenter.

"I udbuddet har vi specificeret, hvilke rammer der skal være. Vi er slet ikke i den fase, hvor vi kan holde dem op på, hvordan de konkret vil løse den," siger Ulrik Rosenberg

"Samlet set har vi vurderet, at IBM opfylder de krav, de skal. Så tager vi dem med ind," konstaterer Ulrik Rosenberg.

Lettere for alle

Ud over at sikre sig, at der er konkurrence om de miniudbud, der er afgørende for, hvem der vinder opgaverne, så har Københavns Kommune også forsøgt at lette opgaven med udbud de næste fem år.

Ulrik Rosenberg forklarer, at en masse detaljer nu er på plads, allerede før man går i gang med nye udbud.

"Med sådan en rammetale definerer kommunen en række grundvilkår og fastlægger nogle aftaleskabeloner, som leverandørerne bruger til at afgive tilbud i. Du kan skære betragteligt ned på, hvad du skal bruge af tid og ressourcer på et udbud," siger Ulrik Rosenberg.

Han forklarer, at kommunen ikke ved præcis, hvor meget tid, der kan spares med den nye aftale, men han regner med, at det bliver en betydelig forbedring.

"Vi vil spare ressourcer på det her, og det vil leverandørerne også. Der vil være 60 procent af indholdet i miniudbuddene, der er kendt stof," skønner Ulrik Rosenberg.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo