NASA tester interplanetarisk internet

Med hjælp fra internet-pioneren Vint Cerf har NASA testet sit eget deep space-internet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I jagten på en mere effektiv og billig måde at kommunikere med rumfartøjer i solsystemet har teknikere fra NASA's Jet Propulsion Laboratory udviklet en ny kommunikationsprotokol, der bruger rumsonder og -orbitere som deep space-routere.

"Det giver mulighed for hurtigere, mere effektiv og billigere kommunikation," fortæller Leigh Torgerson, operations center manager på Jet Propulsion Laboratory.

"Hvis man har en månebil på Mars og en orbiter, der kredser rundt om Mars, kan man sende informationer fra jorden gennem orbiteren og til månebilen. På den måde fungerer orbiteren som en router på internettet."

Vint Cerf, der har været med til at udvikle internetprotokollen TCP/IP, er chefforsker på teamet, der har udviklet den nye protokol. Projektet har været undervejs i 10 år.

Den seneste måned har forskerne har brugt den nye software-protokol, der kaldes Disruption-Tolerant Networking, til at sende billeder til og fra NASA's rumfarttøj, der befinder sig mere end 20 millioner mil fra jorden.

Protokoller er i bund og grund et sprog, der bruges til at kommunikere mellem systemer på internettet.

"Det her er første skridt mod at skabe en helt ny funktion til kommunikation i rummet - et interplanetarisk internet," siger Adrian Hooke, teamleder og manager for space-networking architecture, technology and standards hos NASA.

Leigh Torgerseon fortæller, at det såkaldte interplanetariske internet skal være stærkt nok til at tåle de forstyrrelser eller afbrydelser, der ofte forekommer i deep space-kommunikation.

"Grunden til at bruge internet-lignende protokoller frem for space-links er, at man kan bruge automatiseret routing," siger Leigh Torgerson til Computerworld.

"Med almindelig space link-kommunikation sender jorden kommandoer til luftfartøjet for at fortælle, hvad tid og hvilke data, der skal sendes. Det kræver meget arbejdskraft. Men med automatiseret routing kan man spare både arbejdskraft og penge."

I øjeblikket har NASA 10 netværkspunkter i sit interplanetariske internet.

Oversat af Mille Bindslev

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS