Malware-mareridt udeblev

Sidste uge blev udråbt til at skulle være et malware-helvede. Resultatet blev dog det stik modsatte.

Artikel top billede

Sikkerhedsfirmaet PC Tools forudsagde, at sidste uge skulle blive et malware-armageddon.

Firmaet mente, at have et statistisk materiale, der kunne profetere et sandt bombardement af skadelig kode.

Bombardementet skulle være forsaget af Thanksgiving, som amerikanerne holdt i torsdags, og de mange transaktioner i forbindelse med julehandlen.

Den travle e-julehandel misbruges nemlig ofte af lyssky personager til at opsnuse bankinformationer, lød det fra PC Tools.

Lavt niveau

I Danmark har der dog ikke været opadgående udsving i malware-kurven - tvært i mod.

"Vi har ikke set nogen stigning," siger Peter Kruse, sikkerhedsekspert i CSIS.

"Der har hverken været målrettede angreb eller opsving i malware i sidste uge," forklarer han og fortsætter med at fortælle, at spam-mængderne faktisk ligger lidt lavere end normalt på grund af lukningen af hosting-selskabet McColo Corp, som har udsendt store mængder spam.

"Vi er desværre nødt til at erkende, at det ikke er sikkerhedsfirmaerne, der sætter dagsordenen, det er de it-kriminelle, som bestemmer," siger han om PC Tools forudsigelse.

Højtids- og kendis-spam er ikke et ukendt problem, hvilket det netop overståede præsidentvalg i Amerika er et skoleeksempel på.

Computerworld har kontaktet PC Tools engelske kontor for en kommentar, men firmaet har ikke svaret på vores henvendelse.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S