Slet LinkedIn-kontoen, når du skifter job

Klumme: Dine forretningsforbindelser etablerer du i din arbejdsgivers tjeneste, og de hører derfor til i kunde- eller leverandørdatabasen.

Artikel top billede

Hvis du er i den ret udbredte situation, at du har et job, er du underlagt visse regler. For eksempel skal du som regel møde på arbejde engang imellem, og når du skifter arbejdsgiver, må du ikke tage virksomhedens aktiver som skriveborde, kopimaskiner og kundedatabaser med dig. Rimelige krav vil de fleste af os mene.

Der er også stor sandsynlighed for, at du som jeg er mere eller mindre flittig bruger af "social-softwaren for folk, der bruger regneark og fra tid til anden går med slips":

LinkedIn. Her på kontoret har jeg oven i købet anskaffet mig en værktøjslinje, der på den ene side gør det muligt for mig på en nem måde at opdatere mine Outlook-kontakter med opdateringer fra LinkedIn, og på den anden side gør det nemt at invitere alle, jeg har udvekslet e-mails med, til at 'linke in'.

Jeg er på den måde forbundet med nuværende og tidligere kolleger, personlige kontakter, forretningsforbindelser, leverandører og kunder. Jeg synes, det er et rigtig godt værktøj, der blandt andet holder mig i forbindelse med mine gode kontakter, når de eller jeg skifter job.

Men det er lige præcis her, problemet opstår. 'Når vi skifter job'. I dag er det jo de færreste af os, der tjekker ind hos en arbejdsgiver som elev og først forlader stedet igen efter 50 års tro tjeneste.

Det plejer sjældent at give problemer med de fysiske aktiver, vi har gjort brug af i jobbet, selvom nogle måske kan være groet lige lovlig meget sammen med deres taburet eller læderbetrukne skrivebordsstol.

Gode ideer efterlyses!

Problemerne opstår som regel, når nogen kommer til at tage en lille kopi af kundedatabasen og tager den med sig over i sit nye job - det gør det jo så meget nemmere at huske, hvornår den gode kunde er klar til at forny aftalen med en ny leverandør. Den slags hedder bare tyveri, og det er sjovt nok ikke tilladt.

Med LinkedIn er det heller ikke nødvendigt mere. Hvis du er forbundet med alle dine gode forretningsforbindelser på LinkedIn, får de jo nærmest automatisk at vide, at du har skiftet job og er klar til at gøre forretning fra din nye stol.

Så hvad er forskellen? Der er selvfølgelig en række oplysninger i kundedatabasen, der ikke findes på LinkedIn, men de basale kontaktdata er formentlig bedre opdateret. Dine forretningsforbindelser etablerer du i din arbejdsgivers tjeneste, og de hører derfor til i for eksempel kunde- eller leverandørdatabasen.

Kan du se komikken? Vi har fyldt LinkedIn med information indsamlet på vegne af virksomheden, og som derfor også må tilhøre virksomheden. Konsekvensen må være, at vi skal slette vores LinkedIn-konto, når vi skifter job. Men det gør vi bare ikke. For så forsvinder jo hele ideen.

Gode ideer efterlyses!

PS. Oracle, SAP, Microsoft og Salesforce.com og resten af CRM-folket har naturligvis set dette komme for længe siden og er begyndt at tænke det sociale element ind i løsningerne, så LinkedIn-funktionaliteten også kommer virksomheden til gode. Men det er en helt anden historie.

Karsten Fogh Ho-Lanng er corporate vice president og chief technology officer hos NNIT A/S.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    License Manager - Genopslag

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS