Kurator: Næsten intet er færdigudviklet i IT Factory

IT Factory kan være alt fra flere hundred millioner kroner værd til et rundt nul. Næsten intet er færdigudviklet, lyder det fra kurator Boris Frederiksen.

Artikel top billede

Forsvundne Stein Bagger har måske efterladt projekter af værdi i IT Factory. Næsten ingen af dem er dog færdigudviklede. Foto: Torben Klint

Sammen med enkelte ansatte fra det nu konkursramte IT Factory arbejder kurator Boris Frederiksen i øjeblikket på højtryk for at skabe sig et overblik over it-virksomhedens værdier.

Den opgave er ikke helt ligetil, fortæller han.

"De reelle værdier i dag har vi ikke overblik over. Der er udviklingsprojekter, som kan være noget værd og som kan ende med at være ingenting værd. Så er der også en debitorportefølje på 230 millioner kroner, som kan være alt mellem nul og 230 millioner værd," siger Boris Frederiksen.

Han understreger dog, at det samlede overblik over det eventuelle tilgodehavende stadig mangler. Pengene kan også være svindel.

"Hvis pengene har direkte sammenhæng med den svindel, der er foregået, så er de formentlig nul kroner værd. Det er det dilemma, som går igen hele vejen," siger han.

Næsten intet er færdigudviklet

Boris Frederiksen forklarer, at det, der besværliggør værdiansættelsen er, at der næsten ikke findes afsluttede projekter i IT Factory.

"Noget af det er givetvis salgbart, men meget af det er jo ikke færdigudviklet. Det vi har, skal sælges som det er, og så er det jo en særlig udfordring," siger han.

Boris Frederiksen understreger dog, at der altså har været virkelige projekter i gang i IT Factory, selvom de altså ikke er nået helt i mål.

"Man kan sige det på den måde, at der er reelle projekter. Man har haft en udviklingsafdeling, der har siddet og arbejdet med ting, som ikke har haft noget med øvrige svindel af gøre. De ting har man bare ikke haft omsætning i til dato. Primært fordi de ikke var færdigudviklede, men det er jo ikke det samme som at der ikke kunne være et produkt, der er salgbart," siger han.

Findes der købere til IT Factory?

Derfor har kurator nu indledt jagten på købere, der kunne være interesserede i at købe udviklingsstumperne som beset.

"Det handler om at undersøge, om projekterne kan beskrives på en sådan måde, at interesserede købere kan vurdere, om det er noget, der kunne passe ind i deres produktportefølje," siger Boris Frederiksen.

Der har faktisk allerede været en enkelt potentiel køber, afslører han. Hvem det er, vil han dog ikke røbe.

"Der er en indledende dialog med nogle, der har henvendt sig. Om der er nogen realitet i det, kan jeg ikke sige på nuværende tidspunkt," siger kurator for IT Factory, Boris Frederiksen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse