Den eftersøgte administrerende direktør i IT Factory, Stein Bagger, er anholdt i den amerikanske stat Californien. Få overblikket over IT Factory-sagen her.
07. december 2008 kl. 00.34
Stein Bagger, der var administrerende direktør i IT Factory, er arresteret i Californien. (Foto: Torben Klint)
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Sent lørdag aften oplyser bagmandspolitiet, at eftersøgte Stein Bagger er blevet pågrebet i den amerikanske stat Californien. Det skriver jp.dk.
"Nu har vi en forsikring fra amerikanerne om, at han er tilbageholdt. Nu går vi i gang med at udarbejde en udleveringsbegæring, og vi må tro at han er interesseret i at blive udleveret, idet han selv har taget kontakt til myndighederne derovre," siger vicestatsadvokat Jens Madsen til TV2 News sent lørdag aften.
I artiklen fra jp.dk står det videre, at Stein Bagger har meddelt sin familie om, at han er ved godt helbred.
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.