Mogens Elsberg sagde op for halvandet år siden

Interview: Allerede for halvandet år siden gjorde Microsoft-direktør Mogens Elsberg det klart, at han gerne ville forlade sin topstilling hos Microsoft. "Kun få har vidst, at jeg var på vej væk," siger Elsberg.

Artikel top billede

Farvel og tak. Allerede for halvandet år siden gjorde Elsberg det klart, at han ville væk fra sin stilling hos Microsoft.

Hver anden uge i USA og i alt mere end 150 rejsedage om året var i længden mere, end Microsoft-direktør Mogens Elsberg kunne kapere.

"Af familiemæssige årsager kunne jeg ikke flytte til Seattle, hvor Microsoft har sit hovedkvarter. Så selv om jobbet er utroligt spændende, så blev det til sidst for meget på det nærmeste at bo i en kuffert," siger Mogens Elsberg til Computerworld.

Allerede for halvandet år siden gjorde Elsberg det klart, at han ville væk fra den strabadserende stilling som global ansvarlig for Microsoft Dynamics ERP-løsninger.

"Planen var at stoppe efter et år, men det tog altså halvandet at finde den helt rigtige afløser for mig," siger Mogens Elsberg.

Afgang var en hemmelighed

Kun ganske få i selskabet har vidst, at Elsberg var på vej væk.

"Jeg har loyalt passet mit job, mens vi har ledt efter en passende afløser," siger Elsberg, der nåede fire år på posten som global ERP-ansvarlig.

Englænderen Crispin Read bliver ny chef for ERP-området i Microsoft Business Solutions.

Crispin Read får dermed det globale ansvar for ERP-løsningerne, som omfatter Microsoft Dynamics NAV, Dynamics AX, Dynamics Mobile og Dynamics C5, der alle udvikles i Microsoft Development Center Copenhagen i Vedbæk.

Read kommer fra internationale topposter i henholdsvis Cartesis og Business Objects, der begge i dag er overtaget af SAP.

Håndterer betalingstransaktioner

Fremtiden for Mogens Elsberg bliver et job som administrerende direktør for og medejer af selskabet Pensio, der udvikler og leverer en platform til håndtering af kreditkorttransaktioner.

"Jeg køber mig ind i Pensio, hvor jeg kommer til at eje cirka en tredjedel af selskabet. Jesper Beyer-Clausen, som jeg afløser på posten som administrerende direktør, og jeg ejer tilsammen godt halvdelen af Pensio," forklarer Mogens Elsberg.

Pensio, der omsætter for "et pænt encifret millionbeløb" om året, er koblet til så mange indløserbanker, at selskabet ifølge Elsberg kan håndtere alle europæiske betalingskort.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S