Microsoft gør Vista mere brugervenlig

De nye funktioner i Vista viser tydeligt, at Microsoft er i gang med at gøre styresystemet mere brugervenligt.

Artikel top billede

Mange har lagt Vista på is på grund af manglende brugervenlighed.

Computerworld News Service: Mange har klaget over den manglende brugervenlighed, og det har ført til skarp kritik af Microsoft.

Hemant Sachdev, joint managing director for Consumer and Online i Indien, fortæller, at det er lige præcis det, Microsoft arbejder på. Han forklarer, at virksomheden er nødt til at tage højde for forbrugernes behov, og hvis forbrugerne ikke synes, at systemet er brugervenligt, så er det Microsofts opgave at sikre, at der tages hånd om problemet. Og det har man nu gjort.

Hemant Sachdev begyndte at arbejde for Microsoft for kort tid siden og kommer fra en lignende stilling hos Bharti Group.

Han fortæller, at Microsoft valgte ham, fordi han forstår forbrugernes behov til trods for, at han ikke er særlig teknisk anlagt.

Forbrugerne er drivkraften

Hemant Sachdev sagde for nylig i en tale ved et pressearrangement, at forbrugerne er fremtiden, og at det er et marked med større potentiale end noget andet marked, inklusive erhvervssektoren.

"Forbrugerne i dag er drivkraften for det mest interessante og innovative teknologi. Folk bruger i stigende grad teknologi til at finde og dele informationer og erfaringer på tværs af platforme og til at opnå forbindelse til andre. Vi tror på, at denne tendens afspejler en af de største muligheder for Microsoft i dag," tilføjede han.

De fleste ved, at Microsoft og Google er konkurrenter. Og det er også en kendsgerning, at folk forestrækker Gmail frem for MSN, og det samme gælder for virksomhedernes søgemaskiner og hjemmesider generelt.

Med de mange nye funktioner forsøger Microsoft endnu en gang at overgå Google. "Det er ikke nogen hemmelighed, at vi konkurrerer med Google, og at vi har indført disse nye funktioner for at tiltrække mere trafik," lyder det fra Hemant Sachdev.

Oversat af Mille Bindslev

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job