2008 blev gennembruddet for den smarte telefon

Sociale netværkssider som Facebook samt bedre 3G-netværk var med til at drive de avancerede mobiler frem, men finanskrisen kan dæmpe salget i 2009.

Artikel top billede

Ifølge Apple solgte Apple Store mere end 100 millioner applikationer mellem juli og september i år.

Telefonerne Google G1, iPhone 3G, Blackberry Storm og Nokia N97 røg alle på markedet i 2008.

Et år, som folk i telebranchen betegner som et gennembrud for de såkaldte smart phones - eller mobiltelefoner, der blandt andet kan køre fremmede programmer i telefonens styresystem.

Organisationen Mobile Entertainment Forum (MEF) udfører lobby-arbejde for underholdningsindustrien inden for mobiltelefoni. Formanden for MEF, Andrew Bud, glæder sig over det snart overståede år.

"Det var et godt år," siger han til BBC.

Andrew Bud fremhæver specielt de nye telefoners samspil med sociale netværkssider som Facebook, MySpace og Bebo som af årsagerne til, at de mere avancerede telefoner har vundet frem.

"Vi har set en fremkomst af applikationer som en helt ny indholdskategori," fortæller han videre til BBC.

Et eksempel er Apple, som solgte mere end 100 millioner applikationer igennem Apple Store mellem juli og september i år.

Analytikeren Steven Hartley fra Ovum mener, at den øgede hastighed på 3G-nettet også gør, at telefonerne bliver mere attraktive at bruge.

"3G er virkelig begyndt at levere varen. Det er igen noget, som der har været talt om i lang tid," siger Steven Hartley.

Udsigt til fald i 2009

På trods af de store fremskridt, som smart phones har gjort i 2008, forventes det, at salget falder i det kommende år.

Det vurderer analysehuset CCS Insight i en rapport, som BBC refererer. Heri heddet det blandt andet, at det faldende mobilsalg bliver det første siden 2001.

CCS Insight fremhæver finanskrisen og den sløve globale økonomi som årsagen til, at mobilsalget nu vil gå den forkerte vej.

Den eneste redning for det globale mobilsalg er en øget vækst på markeder som Kina, Indien og Afrika syd for Sahara.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Opbygning af en ny netværksstrategi for virksomheder

Virksomheder vokser hurtigt ud af deres gamle IT-systemer pga. hastig digital innovation og nye AI-understøttede forretningsløsninger.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car