Og vinderen er: Rettidig omhu

Analysehuset IDC Nordic identificerer i et nytårsskriv vinderne og taberne af kreditkrisen på it-markedet.

Artikel top billede

Få gælden under kontrol og få priserne til at afspejle den svagere efterspørgsel. En solid finansiel position er en indlysende forudsætning for at kunne øge sin markedsandel.

Analysehuset IDC Nordic forventer, at den finansielle krise og den økonomiske nedtur giver et vesteuropæisk marked, der påvirkes negativt med et til tre procentpoint.

For Danmark betyder det en forventet vækst for 2009 på 2,5-3,5 procent, hvilket, IDC forventer, vil ligge i den bedre ende af skalaen.

Hardware hårdt ramt

Den negative påvirkning forventes at være størst på hardware og projektrelaterede it-tjenester og mindst på IT Managed Sevices og telekommunkationsområdet.

IDC forventer, at markedet vil komme sig på længere sigt. Man vil eventuelt se positive tendenser hen imod slutningen af 2009, men på nuværende tidspunkt forventer IDC først en egentlig fremgang tidligst i 2010.

"Historisk set har alle kriser haft en stor indflydelse på konkurrencesituationen og bragt nye markedsledere på it-området. Innovation vil - modsat omkostningsreduktion - være det der definerer vinderne, når markedet igen retter sig," udtaler Per Andersen, direktør, IDC Nordic.

Start forberedelserne

IDC mener, at det er afgørende for succes, at it-leverandører ikke udelukkende fokuserer på den forventede økonomiske krise, men straks starter forberedelserne til den næste konjunkturfremgang. For at komme igennem på den anden side af krisen blandt vinderne, må it-leverandørerne overveje og prioritere følgende strategier:

Justér forretningen til lavere efterspørgsel i markedet. En solid finansiel position er en indlysende forudsætning for at kunne øge sin markedsandel. Det sætter virksomheden i stand til at skalere, innovere og diversificere, når efterspørgslen igen stiger.

Kom tættere på kunderne. I hårde tider lærer man ifølge IDC sine virkelige venner at kende, så du må gøre hvad du kan for de kunder, der er vigtigst for forretningen - det vil de ikke glemme dig for. Fortsæt med at støtte og rådgive dem udover hvad kontrakten forpligter til og hjælp dem med at finde omkostningsbesparelser.

Når markedet har sundet sig

Forsæt med at fokusere på løsninger der forbedrer it- -og forretningsprocesserne. Når markedet har sundet sig, vil virksomhederne indse, at det er af vital betydning at transformere it-processer såvel som forretningsprocesser, hvis de skal bevare konkurrenceevnen under og efter en lavkonjunktur, vurderer IDC.

Indenfor it betyder dette, at standardisering, konsolidering, virtualisering og Managed Services fortsat vil drive investeringerne. På forretningssiden betyder det, at virksomhederne vil søge efter færdigheder og teknologier, der kan understøtte transformationen af deres kerneprocesser.

Forsæt med at investere i færdigheder og ny teknologi.

IDC tror at nøglen til succes vil ligge i udviklingen af Open Innovation Networks. Samarbejde med kunder samt de øvrige leverandører er mere end blot en omkostningseffektiv måde at fremme innovation på, da samtidig også øger relevansen og accepten af innovation.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

    Sydjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS