Indisk KMD-partner presset i korruptionssag

KMD's store indiske samarbejdspartner, Satyam, er kommet i alvorlige problemer, efter Verdensbanken har blacklistet firmaet på grund af bestikkelse.

Artikel top billede

En af de indiske outsourcing-tigre, KMD-partneren Satyam Computer Services, er i problemer, efter Verdensbanken har udelukket Satyam fra kontrakter de næste otte år på grund af en korruptionssag.

Det skriver Financial Times.

Sagen drejer sig ifølge avisen om bestikkelse og forkert fakturering i forbindelse med it-udvikling og drift af systemer, der har indbragt Satyam ordrer for mere end en milliard kroner.

Satyam afviser i en pressemeddelelse, at beskyldningerne fra Verdensbanken har noget på sig. Verdensbanken fastholder dog sin udelukkelse af Satyam.

Den store indiske it-virksomhed, der de seneste år er vokset meget hurtigt, havde sidste regnskabsår en omsætning på mere end 10 milliarder kroner efter en vækst på 46 procent. Dermed er det også en af den indiske softwareindustris store succeshistorier, der nu har fået problemer med imaget.

Korruptionssagen kommer på et meget dårligt tidspunkt for Satyam, der allerede var ramt af en anden skandale. Derfor spekuleres der nu i, om Satyam kan ende med at blive købt op.

Formand i modvind

Den anden skandale, som har ramt Satyam, drejer sig om, at virksomhedens bestyrelse forsøgte at opkøbe to selskaber, der var ejet af bestyrelsesformandens familie. En handel som ville indbringe familien omkring 8,5 milliarder kroner.

Den store handel, som ikke havde opbakning blandt aktionærerne, blev bremset, men sagen har skadet Satyams ry, og det er blandt andet grunden til spekulationerne om, hvor vidt Satyam nu er på vej til et opkøb.

Satyam er også til stede i Danmark, men er først og fremmest kendt herhjemme gennem et omfattende samarbejde med KMD. Samarbejdet betyder blandt andet, at KMD har en speciel afdeling i Bangalore i Indien for Satyam-medarbejdere, der arbejder med den danske virksomhed.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura