Bardenfleth kender intet til Microsoft-fyringer

Rygterne vil vide, at Microsoft skal skære op mod 15.000 medarbejdere på verdensplan. Den danske Microsoft-direktør, Jørgen Bardenfleth, kender imidlertid intet til de planer.

Artikel top billede

Microsofts direktør i Danmark, Jørgen Bardenfleth, har ikke kendskab til, at der skulle være fyringer på vej hos softwaregiganten. Foto: Mikael Rieck (Foto: Mikael Rieck)

Der har igennem den seneste tid verseret vedholdende rygter om, at heller ikke softwaregiganten Microsoft styrer udenom den igangværende finanskrise.

Det skulle betyde, at Microsoft i løbet af januar vil afskedige op mod 17 procent af den samlede arbejdsstyrke, svarende til 15.000 medarbejdere.

Den danske Microsoft-direktør, Jørgen Bardenfleth, er dog ikke bekendt med, at en fyringsrunde skulle være på trapperne.

Er der noget om snakken?

"Det kender jeg ikke noget til. Det har jeg ikke nogen kommentarer til," lyder det fra Jørgen Bardenfleth.

Så du kan ikke afvise, at der er fyringer på vej?

"'Ingen kommentarer' er det rigtige citat. Jeg kan ikke sige noget. Jeg ved ikke noget, og jeg kan ikke sige noget," siger han.

Så det er ikke et rygte, du er bekendt med?

"Nej. Intet. Vi kan mærke, der er finansiel opbremsning, men ellers ser det fornuftigt ud," siger han.

Så personligt tror du ikke på, at der kommer fyringer?

"Jeg vil ikke kommentere det, for jeg ved det ikke," siger han.

Bardenfleth: Muligheder i krisen
Selvom Jørgen Badenfleth erkender, at tiderne har set bedre ud, ser han lyst på fremtiden.

"It har den fantastiske evne, at det kan sælges både i et opadgående marked, og i et marked, der er meget omkostningsbevidst," siger han.

Det betyder nye forretningsmuligheder, mener direktøren, men han pointerer, at det kræver vilje til at omstille sig.

"Jeg er relativt optimistisk, selvom man ikke skal læse mange aviser, før man bliver meget sortseende. Vi skal omstille os og blive bedre til at forklare, hvilke muligheder der er i it, men det gælder ikke kun Microsoft men hele branchen," siger Jørgen Bardenfleth.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS