Nykredit dropper nedbrudsramt netbanksystem

Nykredits netbankkunder har fået nyt it-system under deres netbank. Systemskiftet skal stoppe tilbagevendende kvartalsnedbrud.

Artikel top billede

Nykredit Bank har i det sidste kvartal af 2008 skiftet bankens grundlæggende platform ud, så netbanken nu kører på et Windows cluster miljø.

Det fortæller Lars Mathiesen, som er direktør for koncernudvikling og it hos Nykredit.

"Vi er gået fra et AIX miljø til et Windows miljø, som er opsat i nogle clustere, hvor serverne står ved siden af hinanden og kan tage over for hinanden," fortæller Lars Mathiesen.

Dermed håber Nykredit at løse de nedbrudsproblemer, som ved tidligere kvartalsskifter har sat Nykredits netbank ud af funktion gentagne gange.

Færre problemer

Og det ser ud til, at bankens flere hundrede tusinde kunder er sluppet mere nådigt fra overgangen til det nye år.

Bankens kundeservice, der ved tidligere nedbrud har hjulpet kunderne, har nemlig ikke oplevet samme pres som ved sidste årsskifte. Netop nytåret giver generelt bankernes it-systemer de største udfordringer, forklarer direktøren.

Med der er dog slanger i paradiset. Mens selve netbanken har fungeret fint ved overgangen til det nye år, har der ifølge Lars Mathiesen i juleperioden været problemer med en firewall, hvor en såkaldt accelerator ikke fungerede efter hensigten.

Acceleratoren benyttes til at koncentrere dataene, så der kan komme 10 gange så mange brugere gennem firewallen på samme tid, som der ellers ville være plads til.

"Det har betydet, at nogle ikke har kunnet komme ind i internetbanken. Men så snart de kommer ind, så fungerer det effektivt," siger Lars Mathiesen.

Nytår giver maksimalt pres

Lars Mathisen ser overgangen til det nye system som en naturlig teknologisk udvikling. Samtidig har de gentagne nedbrud øget bankens fokus på at få problemerne løst inden årsskiftet, fordi overgangen til det nye år presser systemerne allermest.

"Vi satte det i drift først i december," siger Lars Mathiesen.

Netop de udfordrende dage omkring årsskiftet er årsagen til den såkaldte frozen zone, hvor man ikke foretager ændringer i systemerne i en periode.

Samtidig skullel bankernes systemer nytårsnat køre blandt andet årsopgørelser og renteberegninger i forbindelse med årets afslutning.

"Der er maksimalt pres på systemerne. De regner dag og nat, om man så må sige," fortæller Lars Mathiesen.

Ifølge Lars Mathisen er udskiftningen af netbankens system en naturlig teknologisk opgradering af bankens systemer.

"Vi har valgt at skifte til et clusteret miljø, som gør at tilgængeligheden også automatisk bliver større," siger Lars Mathiesen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS