Indisk KMD-partner i milliard-skandale

De to brødre, som har stået i spidsen for KMDs store indiske partner Satyam har forladt virksomheden i en skandale af Enron-dimensioner. De har svindlet virksomhedens omsætning i vejret for milliarder.

Artikel top billede

Alle gode gange tre skandaler skulle der til før topledelsen i indiske Satyam i dag forlod virksomheden. Efter at have indrømmet at have pustet virksomhedens regnskaber kunstigt op forlod B. Ramalinga Raju, som var formand for bestyrelsen, og hans bror, B. Rama Raju, som var administrerende direktør, deres poster.

Svindelen, som ifølge nyhedsbureauet Reuters beløber sig til mere end fem milliarder kroner, kaldes flere steder Indiens Enron-skandale.

Afsløringen af de kunstigt oppustede regnskaber og overskud kommer efter virksomheden har været indblandet i to andre kontroversielle sager.

Først ville bestyrelsen købe to virksomheder, som var ejet af de to brødres familie. Angiveligt var målet at sprede forretningen ud på flere områder. Men nu siger de to brødre, at planen var at udskifte de falske værdier i Satyam med reelle værdier.

Derefter udelukkede den internationale udviklingsbank, Verdensbanken, Satyam fra at levere til banken. Udelukkelsen kom fordi Satyam angiveligt havde været indblandet i korruption i forbindelse med en række aftaler med banken.

Nervøs samarbejdspartner

Satyam er en af Indiens fire største outsourcing-virksomheder på it-området, men er i Danmark mest kendt for sit samarbejde med KMD. Det danske softwarehus har 45 Satyam ansatte tilknyttet fast, og det tal skulle i løbet af i år stige til 80.

I KMD's hovedsæde i Ballerup er den afventende holdning nu også skiftet ud med nervøsitet.

"Vi følger sagen særdeles tæt og er bekymrede over situationen, og vi er i en dialog med Satyams ledelse i øjeblikket," siger Christoffer Hellmann, pressechef i KMD.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job