NNIT har bedt skandaleramte indere om redegørelse

Den danske it-virksomhed NNIT følger også udviklingen i indiske Satyam nøje. Skandaleramte Satyam leverer services til NNIT.

Artikel top billede

Det er ikke kun KMD, som samarbejder med indiske Satyam, hvis ledelse er involveret i den største erhvervsskandale i Indien siden begyndelsen af 1990'erne.

Danske NNIT bruger også Satyam som underleverandør af services på SAP-området.

Karsten Fogh Ho-Lanng, teknologi-direktør i NNIT, fortæller, at NNIT løbende har haft et eller to projekter, som Satyam har leveret til. Derfor har NNIT også reageret på skandalen.

"Det vi har gjort er at bede om en redegørelse fra Satyams nye ledelse. Vi har bedt dem fortælle, hvad de sætter i værk for at sikre leverancerne til os," siger Karsten Fogh Ho-Lanng.

Han fortæller, at NNIT har mulighed for at træde ud af samarbejdet, hvis det bliver nødvendigt.

"Vi følger det nøje, men vi har ikke fået nogen indikationer på, at der skulle være problemer med leverancerne. Så længe de tager telefonen, når vi ringer, så samarbejder vi stadig," siger Karsten Fogh Ho-Lanng.

KMD meddelte i går, at virksomheden er i dialog med Satyams ledelse.

Oppustede regnskaber

Satyams øverste ledelse har angiveligt pumpet virksomhedens regnskaber kunstigt op gennem flere år. Det kom frem i går, da selskabets bestyrelsesformand og den administrerende direktør trådte tilbage.

De to topledere, der også er brødre og grundlæggere af virksomheden, har i et brev til bestyrelsen, fortalt, at de har manipuleret regnskaberne, så både omsætning og indtjening kunstigt er blevet forhøjet. Svindelen beløber sig til over fem milliarder kroner.

Svindelen, som angiveligt har fundet sted over flere år, er foregået uden at hverken virksomhedens revisorer PriceWaterhouseCoopers eller aktionærerne i virksomheden, der er registreret på børser i Indien, USA og Holland, har opdaget det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect