Windows 7 skal overbevise XP-brugerne om at skifte

Vista har fået et dårligt ry på grund af kompatibilitets-problemer. Især XP-brugere nægter at skifte styresystemet ud, men vil Windows 7 kunne overtale dem?

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft håber at løse mange problemer med udgivelsen af Windows 7 - lige fra rod på skrivebordet til den katastrofe, som Vista var for Microsofts offentlige omdømme. Men den sværeste udfordring bliver muligvis at overvinde den gruppe af mennesker, der vel sagtens kan siges at være softwaregigantens største hindring i denne sammenhæng: Brugere af Windows XP.

Salgstalen for Windows 7 har hidtil taget direkte udgangspunkt i Vistas ry for at være en oppustet slughals, når det handler om systemressourcer. Idet udviklere og almindelige brugere begynder at rode med den offentlige beta af Windows 7, fremlægger Microsoft det som et let og fleksibelt styresystem, der kan køre på alle former for computere fra netbooks til high-end gaming-bærbare.

Funktionerne i den ny og strømlignede brugergrænseflade er efterhånden velbeskrevne. En ny og opryddet proceslinje, den lækre Aero Peek GUI (grafiske brugergrænseflade), de såkaldte jumplister, der viser hvilke dokumenter eller filer, et givent program sidst har brugt, samt multi-touch-funktionalitet har skabt interesse hos brugere, hvis Windows-skriveborde alt for længe har været rodet til.

Hurtigere, lettere, bedre organiseret. Dette var de buzzwords, som Microsofts direktør for forbrugerproduktledelse for Windows, Parri Munsell, brugte gentagne gange til at beskrive Windows 7 under et interview fra Consumer Electronics Show (CES) i Las Vegas.

"Vores mål var at gøre brugergrænsefladen i Windows 7 langt lettere at navigere. Vi vil lade betaen tale for sig selv, men vi har stor tiltro til den," siger Parri Munsell.

Kører på hvad som helst

Når det kommer til det hurtigst voksende segment af pc-markedet, navnlig netbooks, siger Parri Munsell, at Microsoft har prioriteret, at Windows 7 skal kunne køre på de små bærbare.

"Windows 7 er blevet udviklet og optimeret til at kunne køre på hvad som helst: Fra den mindste netbook til den kraftigste bærbar eller desktop," fortæller han.

Der er høje forventninger til Windows 7, men kan det ny styresystem gøre, hvad der til tider har virket umuligt - at genvinde tilliden hos de XP-brugere, der bevidst har styret udenom Vista?

Microsoft har direkte udtalt, at der ikke er væsentlige arkitektoniske ændringer i Windows 7 i forhold til Vista, og at det ny styresystem vil kunne køre de fleste hvis ikke alle applikationer, der er lavet til Vista.

Men kun 21 procent af alle Windows-brugere kører på nuværende tidspunkt Vista ifølge analysevirksomheden Net Applications. De fleste Windows-brugere kører stadig XP - de er glade for systemet, og de er på vagt overfor de kompatibilitetsproblemer, der har plaget Vista.

Det handler om tredjepartsapplikationer

Denne varsomhed er heller ikke uden grund, siger analytikerne. Selvom Microsoft med Windows 7 forsøger at flytte XP-kunderne, så er det stadig et Vista-agtigt styresystem og vil give de samme kompatibilitetsproblemer, som er en del af enhver opgradering af styresystemet ifølge Al Gillen, som er vice president for analyse i systemsoftware hos IDC.

"Hvis man ikke kører Vista i dag, vil Windows 7 ikke løse alle ens problemer," siger han.

I sidste ende, tilføjer Al Gillen, handler det ikke nær så meget om styresystemet, som det handler om at have opdateret tredjepartssoftware.

"Hvad enten de opgraderer til Vista eller til Windows 7, så bliver XP-brugere nødt til at sikre sig, at deres tredjepartssoftware er kompatibel," siger han.

Microsoft har advaret brugere om farerne ved helt at springe versioner af Windows over og har forsøgt at fravænne brugere fra Window XP gennem nedgraderingsafgifter. Det har dog haft en begrænset succes, da stigmaet fra Vista fortsat hænger ved.

Microsofts Munsell opfordrer XP-brugere til at vurdere hvilke tredjepartsapplikationer, der er vigtige for dem, og så sikre sig, at der er understøttelse fra leverandøren.

"Det er vigtigt at undgå en situation, hvor ens altafgørende applikation ikke længere understøttes på Windows XP men heller ikke endnu understøttes på Windows 7," siger Munsell.

Er overgangen til Windows 7 lettere?

Selvom overgangen fra XP til Windows 7 vil blive kompleks, så bør det blive enklere end den første tid med Vista ifølge Michael Cherry, som er ledende analytiker hos markedsanalysebureauet Directions on Microsoft.

Cherry fortæller, at da Windows Vista først blev leveret, var folk ikke forberedt på de software- og hardwarekompatibilitetsproblemer, der opstod med et styresystem, der var så forskelligt fra XP.

"Men på nuværende tidspunkt burde der være kompatible versioner af de fleste applikationer, og skulle det blive nødvendigt, så kan opgraderingen foretages ved hjælp af virtualisering," siger Cherry.

"Dette er ikke for at sige, at applikationer og drivere til XP vil fungere på Windows 7, men derimod at der nu er kompatible erstatninger til rådighed, hvilket skulle gøre overgangen nemmere at håndtere."

Hvis Microsoft ønsker at skubbe kunderne fremad med Windows 7, må virksomheden ifølge Cherry hjælpe XP-brugerne så godt som muligt ved at bygge bro i mellem de to styresystemer.

"Microsoft er nødt til at hjælpe XP-brugerne til at afgøre, om deres hardware kan klare at køre Windows 7, og hvilke drivere til deres hardware og software, der skal opdateres," siger Cherry. "Og så skal virksomheden hjælpe folk med at finde de opdaterede drivere og den opdaterede software."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Contract & Vendor Manager

Københavnsområdet

Erhvervsakademi Aarhus

Underviser til datamatikeruddannelsen

Midtjylland

Aller Leisure A/S

Aller Leisure søger en Frontend-udvikler (.Net)

Københavnsområdet

AK Techotel A/S

Positiv systemadministrator

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S