Nedtælling til salg af MidtVest Bredbånd

ComputerViews: Et mistillidsvotum fra MidtVest Bredbånds egne ejere viser vejen til et salg af virksomhedens fiber. Men hvem vil købe og hvor billigt?

Artikel top billede

Foto: MidtVest Bredbånd

ComputerViews: Fibereventyret i det midt- og vestjyske område kan ende med at blive et økonomisk mareridt for de elselskaber, som har sponsoreret MidtVest Bredbånd.

Der er investeret op mod en milliard kroner, men alligevel har forretningen tabt penge i et tempo, som også har bekymret ejerne.

Nu tyder alt på, at der skal holdes storudsalg. For MidtVest Bredbånd, der inden for tre uger af betalingsstandsningen skal finde en løsning, ser ikke ud til at have andre muligheder. Fristen er allerede i næste uge.

De to åbenlyse muligheder var en kapitaltilførsel fra ejerne eller yderligere lån fra bankerne. Men bankerne sagde allerede stop inden betalingsstandsningen, og det var årsagen til, at en del af ejerkredsen bakkede ud.

De seks elselskaber bag MidtVest Bredbånd er i den grad velpolstrede med milliarder af kroner i egenkapital, og ejerne ville i princippet kunne finansiere bredbånds-eventyret i mange år endnu. Men det ville dele af ejerkredsen altså ikke.

Og det kan blive mere end svært at overtale andre investorer til at skyde penge i en forretning, som ejerne tilsyneladende ikke selv tror på.

Forberede sig på regning

Alene i 2007 var underskuddet i MidtVest Bredbånd på omkring 110 millioner kroner. Den samlede investering i MidtVest Bredbånds net er ifølge selskabets formand 600 millioner, og dertil kommer 400 millioner investeret direkte af ejerkredsen.

Derfor virker et helt eller delvist salg eller en konkurs som de to veje, som stadig står åbne.

De større tele- og kabelselskaber Telia Stofa og TDC har luftet interesse, hvis prisen kommer langt nok ned. En anden mulighed er en fusion med en anden fibervirksomhed med base i elsektoren.

Noget tyder på, at de midt- og vestjyske elkunder, som gennem deres elselskaber ejer MidtVest Bredbånd, allerede nu skal forberede sig på en regning.

Og den bliver på minimum 260 millioner kroner, for allerede i december nedskrev MidtVest Bredbånd værdierne i selskabet.

Spørgsmålet er, om de interesserede købere vil presse prisen yderligere ned eller ligefrem se tiden an og håbe på storudsalg, hvis MidtVest Bredbånd går konkurs.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S