Skæbnetime udsat for kriseramt fiberfirma

Det midt- og vestjyske bredbåndsselskab MidtVest Bredbånd har fået opretholdt selskabets betalingsstandsning. Nu har bestyrelsen indtil 2. april til at finde en løsning.

Artikel top billede

Foto: MidtVest Bredbånd

Det øjeblikkelige pres på MidtVest Bredbånd, som gik i betalingsstandsning for to uger siden, har vundet lidt tid.

Det kriseramte bredbåndsselskab har ved skifteretten i Holstebro fået opretholdt betalingsstandsningen, så fristen til at finde en løsning på virksomhedens problemer nu er forlænget til 2. april.

Nu får MidtVest Bredbånd altså længere tid til en rekonstruktion af selskabet.

"Det er jeg meget glad for," siger Flemming Poulsen, der fortæller, at der er blevet arbejdet nærmest i døgndrift for at nå frem til en løsning.

Forhandlinger i gang

Formanden har tidligere fortalt, at der foregår samtaler med forskellige parter, som har vist interesse i at være med til at drive MidtVest Bredbånd videre, uden at være specifik om præcist hvordan.

"Det skrider frem så både kreditorer og tilsynet er tilfredse med det," siger Flemming Poulsen, som ikke kan uddybe det yderligere.

Krisen i MidtVest Bredbånd kommer ifølge bestyrelsesformanden Flemming Poulsen som en konsekvens af finanskrisen, som har sat virksomheden under pres, fordi virksomhedens banker har smækket kassen i.

MidtVest Bredbånd er ejet af seks elselskaber i det midt- og vestjyske område, som efter bankernes beslutning også valgte at smække kassen i.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    KMD A/S

    Contract & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores team som Infrastruktursystem Specialist i Hvidovre!!

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S