Råd: Facebook-mentalitet gennemhuller sikkerheden

Få dine venner på Facebook til at lukke deres profil, så hele verden ikke kan følge med i deres liv. Sådan lød rådet, da Dansk IT's konference om it-sikkerhed blev åbnet onsdag morgen.

Artikel top billede

Reportage: Der skal strammes op på sikkerheden på nettet. Brugere af Facebook og lignende tjenester har nemlig givet los og deler rask væk private fotos og informationer med hele verden.

Det fortalte Ingrid Colding-Jørgensen, formand for Rådet for IT- og Persondatasikkerhed på konferencen IT-sikkerhed 2009, som i dag blev åbnet af Dansk IT i København.

Tilhørerne var mindst 100 professionelle folk fra sikkerhedsbranchen, som befandt sig i en sky af mindst 12 identificerbare Bluetooth-enheder, som var mulige at se fra det bagerste hjørne af salen.

"Det, jeg har den største bekymring for, er, at den her lemfældighed smitter af på vores arbejdspladser. For så hjælper ingen kære firewall," sagde Ingid Colding-Jørgensen til de tilhørere, som videnskabsminster Helge Sander (V) i sin åbningstale kaldte "de rigtige 100 gæster".

Folk har ingen hæmninger

Ifølge Ingrid Colding-Jørgensen hjælper antivirus ikke, hvis medarbejderne ligesom på Facebook bralrer ud med det hele.

"Den største trussel er industrispionage, er der mange, som siger. Og det hjælper ikke noget, hvis folk har en tendens til at fortælle om alt, hvad de laver på deres Facebook-profiler eller deres mikro-blogs," sagde Ingrid Colding-Jørgensen.

Ifølge rådsformanden er denne problematik noget, som bekymrer rådet meget. Spørgsmålet er nemlig, hvordan virksomheder skal gardere sig mod disse problemer. Firewalls og antivirus virker ikke, og derfor beror det på tilfældet, om sikkerhedsoplysninger på Facebook opdages.

En mulighed for en løsning er ifølge Ingrid Colding-Jørgensen, at deltagerne i salen arbejder for at modne vidensdelingen. Derfor opfordrede hun de sikkerhedsprofessionelle på konferencen til at dele deres erfaringer på området i løbet af de næste to dage

"Og man kan jo starte med meget små ting. Jeg skal hjem og fortælle alle mine venner på Facebook, at de skal lukke deres profil, så det ikke er hele verden, der kan se hvad de skriver."

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S