Sikkerhedsnetværk sender hackere under jorden

Takket være den voldsomme vækst, der har været i udbuddet af gratis hjemmesider og blogge har hackerne fået langt større jagtmarker. Men de graver sig til gengæld dybere ned.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Efter bagmanden bag en af verdens største spam-netværk (McColo datacentret) blev pågrebet sidste år, forudser sikkerhedseksperter, at vi i fremtiden vil se, at botnet begynder at bruge mere avancerede og forvirrende metoder.

Blandt andet vil de i løbet af 2009 sandsynligvis blive meget mere almindelige på peer-to-peer-netværk.

Microsofts Windows Live og Googles Notebook er således med til at gøre livet sjovere for hackerne, og eftersom billede-verifikationssystemer som CAPTCHA samtidig har vist sig at blive mindre og mindre effektive, er det ikke nemt at få stoppet denne tendens.

Lederen af Threat Research and Content Engineering (TRACE) laboratoriet på Marshal8e6, Bradley Anstis, fortæller, at selv om omfanget af spam faldt med hele 75 procent i Australien efter pågribelsen af omtalte bagmand i november, så er mængden af spam hastigt på vej tilbage imod tidligere tiders højder.

Går målrettet efter bagmændene

2008 blev et vendepunkt i kampen mod spam, skriver Anstis i en udtalelse.

"Politiet har i samarbejde med folk, der beskæftiger sig med sikkerhed på internettet, bevist, at når bare man går målrettet efter bagmændene, så er det muligt at bekæmpe spam."

Bradley Anstis pointerer, at nøglen til sejr er, at man skal koncentrere sig mindre om symptomerne og mere om at få fat på de store fisk.

I januar udgav Marshal8e6's TRACE-afdeling en rapport, der argumenterer for, at Srizbi-botnettet, der var ansvarlig for mere en halvdelen af al spam sidste år, har haft svært ved at komme sig, efter McColo datacentret blev lukket i november.

Man mener, at botnettet i dag kun kører med omkring halvdelen af den kapacitet, som det i sin storhedstid i starten af sidste år udnyttede til at udsende mellem 60 og 70 milliarder spammails per dag.

Kreativiteten øges

Rapporten forudser, at vi måske fra nu af vil begynde at se botnet, der kan få en modstandsdygtig peer-to-peer model, hvor det er sværere at få adgang til kontrolserverne og sprede dem blandt mange hosts

De mere sofistikerede botnet er i stand til at finde eliminerede kontrol-servere og omdirigere zombie-computeren til nye servere.

"Det negative ved dette er, at det øgede pres på botnet- bagmændene, vil tvinge dem dybere ned under jorden. Af samme grund begynder de nok at udvikle endnu mere komplekse 'command and control'-netværk.

Ni millioner ramt

Rapporten kommer lige i kølvandet på et af de største angreb, der nogensinde har været målrettet mod en svaghed i Microsoft Windows-systemet. Over en periode på to uger, blev ni millioner PC'er smittede i løbet af januar.

'Downadup' eller 'Conficker'-ormen udnyttede et hul i Windows' serverservice, der bliver brugt af Windows 2000, XP, Vista, Server 2003 og Server 2008.

Antallet af spam-mails med falske URL-adresser er faldet fra at udgøre omkring en tredjedel af al spam til i dag kun at udgøre under en procent. Viagra- og narko-relaterede e-mail fylder til gengæld så meget som 70 procent af den samlede spam-mængde, skriver forfatterne til rapporten.

Eksperter mener, at de tre botnet Srizbi, Rustock og Mega-D, der er ansvarlige for omkring 75 procent af al den spam, der bliver udsendt på verdensplan, har været på en stadig tilbagegang, siden de i perioden fra januar til juni sidste år slog alle rekorder med en forøgelse af spammængden på hele 85 procent.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S