Nortel lukker og slukker for WiMax

Nortel har annonceret, at de ikke længere vil fortsætte med deres mobile WiMax-virksomhed, og at de dermed også afbryder deres samarbejde med Alverion.

Artikel top billede

(Foto: Lene Sekjær)

Computerworld News Service: I juni sidste år besluttede Nortel at holde op med at produktudvikle WiMax for i stedet at fokusere på LTE.

I den forbindelse indledtes et samarbejde med Alvarion. Men nu vil Nortel altså ikke længere beskæftige sig med WiMax overhovedet. Dette skridt kommer i forbindelse med firmaets restrukturering, efter det i sidste måned erklærede sig konkurs.

Nortel siger selv, at denne beslutning vil hjælpe firmaet med at indsnævre fokus og med at blive bedre til at administrere investeringer. På samme måde mener Nortel, at beslutningen om at skære WiMax fra vil hjælpe firmaet til at styrke sin profil som operatør, hvilket i længden vil indvirke positivt på konkurrenceevnen.

Nortel fortæller, at de i samarbejde med Alvarion vil sikre, at firmaets tidligere WiMax-kunder kan opnå den support, som de er blevet garanteret.

"Vores succes inden for den trådløse branche har medført, at vi bliver nødt til at fokusere vores energi på firmaets gamle kunder," fortæller Richard Lowe, som er Nortels chef for carrier networks.

"Dette vil give Nortel en stærkere position, når forbruget begynder at stige igen."

Aftalen beskriver blandt andet, hvordan det skal foregå, når Alvarions avancerede RAN-teknologi (Radio access network) skal integreres med Nortels netværksløsninger, backbone-løsninger og internationale tjenester. Samtidig dækker aftalen også Nortels videresalg af Alvarions platform til WiMax-relaterede produkter.

"Vores førsteprioritet er, at vi skal minimere den effekt, som dette får på vores kunder," siger Tzika Friedman, som er administrerende direktør for Alvarion. Han pointerer, at de vil sørge for at arbejde tæt sammen med Nortel om, at sikre at overgangen kommer til at foregå så gnidningsløs som muligt.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job