Microsoft afviser sårbarhed i Windows 7

Microsoft afviser et omtalt sikkerhedshul i Windows 7's bruger-kontrol: "Det er ikke en sårbarhed!"

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft afviser, at der skulle være et sikkerhedshul i brugerkonto-kontrol (user account control, UAC) i Windows 7, efter en blogger i sidste uge skrev om det og offentliggjorde, hvad han kaldte en løsning af problemet.

"Jeg kan fortælle, at dette ikke er en sårbarhed," skriver en talsmand fra Microsoft i en e-mail.

I sidste uge skrev Long Zheng, som er en gammelkendt blogger og iagttager af Microsoft, på sin blog "I Started Something", at en ændring, der skulle forbedre sikkerhedsfunktionen brugerkonto-kontrol i Windows 7, faktisk har gjort det ny styresystem mindre sikkert, da den nu kan slås fra af en fjernbruger, uden at computerens lokale bruger ved det.

Ifølge Zheng er det denne ny standardindstilling af Brugerkontokontrol, hvor brugeren ikke underrettes, når der foretages ændringer i Windows-indstillinger, der udgør en sikkerhedsrisiko.

En ændring i brugerkonto-kontrol er en ændring i en Windows-indstilling, så en bruger vil ikke blive underrettet, hvis brugerkonto-kontrol slås fra - noget Zheng fortæller, at det lykkedes ham at gøre som fjernbruger med nogle tastaturgenveje og lidt kode.

Microsoft står dog ved ændringen i brugerkonto-kontrols nye standardindstilling og forklarer, at den er et resultat af "en hel del feedback fra brugervenlighedstest af brugerkonto-kontrols adfærd med hensyn til at underrette brugeren om og bede om brugerens accept af ændringer," og at funktionen ikke kan udnyttes, med mindre der allerede er skadelig kode installeret på computeren, og "der allerede er brud på sikkerheden et andet sted."

"Intentionen med denne indstilling af Brugerkontokontrol er, at brugere ikke hele tiden bliver bedt om at acceptere, når der foretages ændringer i Windows-instillinger," forklarer talsmanden. "Dette indbefatter ændringer i brugerkonto-kontrol."

Sikkerhed og begrænsninger

Brugerkonto-kontrol har været en kontroversiel funktion, siden Microsoft introducerede den i Windows Vista for at forbedre sikkerheden og give den primære bruger af en computer bedre kontrol over applikationer og indstillinger. Funktionen forhindrer brugere, der ikke er administratorer, i at foretage uautoriserede ændringer i styresystemet.

På grund af måden funktionen var indstillet på i Vista, forhindrede brugerkonto-kontrol en gang i mellem gennem en række skærmprompter selv autoriserede brugere i at få adgang til applikationer og funktioner, som de ellers burde have adgang til. Microsoft lovede at gøre brugerkonto-kontrol mere brugervenlig i Windows 7.

Windows 7 har været i offentlig beta i omkring en måned nu og forventes ikke at komme i salg før starten af næste år. Microsoft har dog fortalt, at den næste udgivelse af styresystemet vil blive en næsten færdig såkaldt release candidate (RC) i stedet for en ny beta, så nogle regner med, at Windows 7 kommer i salg allerede før slutningen af 2009.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S