Fyringstruede danske Lenovo-folk lever i uvished

De omkring 90 medarbejdere i den danske afdeling af Lenovo får en vinterferie i usikkerhed.

Artikel top billede

En måned efter, at Lenovos direktør i Danmark, Peter Juul Jørgensen, udtalte, at der ville komme fyringer i den danske afdeling af Lenovo, er der stadig ingen konkrete tal eller navne på, hvor mange og hvilke medarbejdere det kommer til at berøre.

"Lenovo Danmark er en del af en større koncern, så selv om den danske afdeling har klaret sig godt, så er vi afhængige af de omstruktureringer, der foretages i organisationen," siger Mette Marie Lydert Brorsen, pressechef i Lenovo Danmark.

"Vi forstår selvfølgelig, at vores ansatte er bekymrede i øjeblikket, og vi forventer en klar besked i løbet af et par uger," fortæller Mette Marie Lydert Brorsen.

Lenovo Danmark viste ellers et positivt regnskab for 2007/2008, hvor resultatet før skat var på 9,9 millioner kroner. Det svarer til en stigning på 167 procent i forhold til overskuddet fra 2006/2007, der var på 3,7 millioner kroner.

Det var et resultat som direktøren for Lenovo Danmark, Peter Juul Jørgensen, dengang var glad for.

Samtidig var Lenovo regelmæssigt placeret på en første- eller andenplads som leverandør til erhvervsmarkedet.

"Det er selvfølgelig ærgerligt, at vi bliver nødt til at sige farvel til nogle af vores medarbejdere på grund af konjukturer på verdensmarkedet, når vi har klaret os så flot i den danske afdeling," siger Mette Marie Lydert Brorsen.

Danmark står stærkt

Lenovo Danmark indgår i regionen EMEA (Europe, Middle East, Africa).

Og selvom Lenovo Danmark altså oplevede en vækst i firmaets resultat, så er den samlede omsætning i tredje kvartal for Lenovo i EMEA regionen faldet siden sidste år med knap 1,2 milliarder danske kroner. Den danske afdeling havde dog en bruttofortjeneste på 82 millioner kroner. En stigning fra 51 millioner kroner året før.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S