Mobilgiganter på vej med universel oplader

Træt af at finde en mobiloplader, der passer netop til din telefon? I 2012 kan det også være lige meget. Mobiltelefonproducenterne har fundet ud af, at kunderne skal have de samme opladere.

Artikel top billede

Mobilproducenterne har fundet ud af, at livet ville være meget mere simpelt, hvis man med én oplader kunne oplade alle slags telefoner.

Nokia, Samsung, LG og Motorola er blandt de mobiltelefonproducenter, der har skrevet under på en aftale, der muliggør dette. GSMA, handelsorganisationen der repræsenterer mobiltelefonproducenterne, har presset på for en fællesoplader, der også kan være miljøvenlig.

"Det er en bred, fælles løsning, der vil rykke industrien imod en fælles miljøvenlig oplader for alle mobiltelefoner," fortæller Michael O'Hara, marketingsdirektør for GSMA, til telegraph.co.uk.

Denne udmelding fra mobiltelefonproducenterne hilses velkommen af teknologieksperter.

"En universel mobiloplader har manglet. Specielt en som er så miljøvenlig som denne," siger Ernest Doku, en teleanalytiker for Omio.com.

Der er dog visse mobiltelefonproducenter, der har valgt at stå uden for sammenarbejdet. Det bliver for eksempel ikke muligt at oplade sin iphone med den universelle oplader.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Sådan høster det offentlige værdi af AI-agenter

    AI-agenter skaber allerede resultater i kommunal sammenhæng, men det kræver klare mål og viden om mulighederne for at få størst gevinst af indsatsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Steen Nyrup Pedersen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Cyber Security Consultant hos Trifork A/S. Han er uddannet IT-Teknolog og er professionsbachelor i IT-sikkerhed. Nyt job