Palm til udviklerne: Her er vores nye Linux-OS

Palm vakte stor opmærksomhed, da selskabet i sidste måned løftede sløret for sit nye, Linux-baserede mobil-operativsystem, WebOS. Nu lægger selskabet alle detaljerne frem på bordet.

Artikel top billede

WebOS er navnet på Palms Linux-baserede styresystem, der skal afløse det gamle, lukkede Palm OS.

WebOS vakte en del opmærksomhed, da styresystemet blev lanceret på CES-messen i Las Vegas i januar sammen med den nye smartphone Palm Pre.

Brugerinterfacet virker umiddelbart godt skruet sammen, og det Linux-baserede styresystem virker også både både stabilt og kraftfuldt, lød kommentarerne fra teknologi-anmelderne.

Det har endnu været småt med detaljerne om det software development kit (SDK), der vil blive frigivet på et tidspunkt, men nu løfter Palms CTO, Mitch Allen, lidt mere af sløret i det første kapitel i en bog om udvikling til WebOS.

"Arkitektur-mæssigt er Palm WebOS et indlejret Linux operativsystem, der har en tilpasset bruger-interface (UI) system manager bygget på standard browserteknologi," forklares det i det første kapitel.

Det betyder blandt andet, at softwaren på telefonen kører på velkendte web-teknologier som HTML, CSS, og JavaScript.

Alt sammen sker via det, Palm kalder 'Mojo Application Framework.'

"Du vil udvikle WebOS-applikationer med almindelige webudviklings-redskaber, der følger de typiske design- og implementeringsretningslinier for Ajax-applikationer (forkortelse for Asynkron JavaScript og XML, red.)."

"Men dine WebOS-applikationer er installeret og kører direkte på enheden, som du er vandt til med almindelige, lokale applikationer," fortsætter Mitch Allen.

Se flere billeder og video om WebOS

Palms nye Pre-smartphone og det tilhørende WebOS har allerede fået Apple til at rejse børster, fordi der er en hel del ligheder med Apples iPhone og det tilhørende operativsystem OS X iPhone.

Rent markedsmæssigt ligger Palm langt nede på listen over de største mobil-styresystemer.

Tal fra fra IDC viser, at Palm kun står for et par procent af markedet for styresystemer, mens Symbian for eksempel har over 60 procent og Windows Mobile over ti procent.

En af årsagerne til den store succes, iPhone har oplevet som ny spiller på markedet, er, at Apple har haft held med at få mange til at udvikle applikationer til telefonen. Du kan læse mere om udvikling til iPhone her.

En anden ny spiller, Google, forsøger sig også med sin applikations-butik i form af Android Market, og senest er det kommet frem, at også Microsoft vil have sin egen 'App Store'.

Sidstnævnte lancerede i går sit nye bud på et mobil-operativsystem, Windows Mobile 6.5.

Mens Windows Mobile bygger på Microsoft egen teknologi, kører Googles Android ligesom Palm WebOS på en Linux-kerne.

Verdens største styresystem til smartphones, Symbian, tog også et skidt mod åbenheden, da Nokia sidste år købte selskabet bag Symbian og dannede The Symbian Foundation.

Se video om WebOS:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS