Danske firmaer får millionklø for piratsoftware

20 danske virksomheder blev sidste år taget med piratsoftware. Det har kostet dem halvanden million tilsammen.

Artikel top billede

Den internationale sammenslutning af softwareproducenter Business Software Alliance fik sidste år kløerne i 20 danske virksomheder, der ulovligt brugte software. De danske firmaer kom i alt til at betale halvanden million kroner i erstatning til softwarefirmaerne.

Business Software Alliance (BSA) retsforfølger virksomheder, der bruger piratkopieret software, og sidste år kostede det virksomheder, der anvendte ulovligt kopieret software, mere end 130 millioner kroner i Europa, Mellemøsten og Afrika, som dækkes af BSA's EMEA-kontor. I alt er der i det område ført sager mod mere end 3.000 virksomheder.

Vigtig debat

I Danmark mener Jakob Lyngsøe, direktør for IT-Branchen, som blandt andet organiserer softwarevirksomhederne, at BSA's indsats er vigtig. Ikke mindst fordi den skaber fokus på problemet.

"Set med vores øjne er det vigtigt, at man får annonceret, at man skal betale for softwaren. Erstatningens størrelse er ikke så vigtig som opmærksomheden," siger Jakob Lyngsø.

Han mener ikke, at problemet er særlig stort med bevidst snyd i de store virksomheder, men brugerne kan installere software selv.

"Vi vil gerne hjælpe vores kunder med at sikre, at de har styr på deres systemer og licenser, og det opfordrer vi dem også til at fokusere på," siger Jakob Lyngsø.

Selvom en gennemsnitserstatning i Danmark sidste år kun lå på 75.000 kroner, så mener Jakob Lyngsø ikke, at der er grund til at hæve erstatningerne.

I stedet er der behov for at vise virksomhederne, at der er forskellige muligheder inden for valg af software. Blandt andet peger Jakob Lyngsø på open source som et alternativ for firmaer, der ikke vil betale for softwaren.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks