IFPI kræver Beatles-tab tifold tilbage af Pirate Bay

På den tredje dag i den svenske retssag mod de fire Pirate Bay-stiftere opgjorde pladebranchen de økonomiske tab. 10 millioner kroner lyder kravet fra IFPI.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Det skal koste stifterne af The Pirate Bay 10 gange den tabte fortjeneste, hver gang en bruger har hentet et stykke musik, som i 2005 ikke var frigivet til online salg.

Det krav præsenterede pladebranchen på tredjedagen i den svenske retssag mellem ophavsretshavere og de fire stiftere af det omdiskuterede torrentsite The Pirate Bay.

Retsdagen, som i praksis varede fra klokken ni til middag, startede nemlig med sagsfremstillingen, som den ser ud fra IFPI Sveriges ringhjørne. Interesseorganisationen repræsenterer ifølge Computerworlds svenske søsterblad seks pladeselskaber i sagen mellem opretshaverne og de fire Pirate Bay-stiftere.

IFPIs advokat, Peter Danowsky, opgjorde pladebranchens økonomiske krav mod Pirate Bay-stifterne til, hvad der svarer til lidt mere end 10 millioner danske kroner.

Konkurrenceforvridning

Pengene dækker dels en beregnet værdisætning af det mistede salg, som Pirate Bay ifølge IFPI har været årsag til, men også en tort for mistet goodwill.

Advokaten fortalte ifølge flere svenske nyhedsmedier retten, at Pirate Bays aktiviteter har gjort større skade end blot tabt fortjeneste. En følgevirkning er nemlig mindsket interesse for at købe cd'er, mindsket interesse for onlinehandel og mindsket interesse for at skabe lovlige tjenester.

"Alternativet at downloade gratis skaber en umulig konkurrencesituation for de lovlige downloads," sagde advokaten ifølge både Expressen og Sveriges Television.

I fremlæggelsen kom det ifølge Svenska Dagbladet frem, at IFPI blandt andet opgør det tabte salg ved hjælp af tal over antallet af downloads på det tidspunkt, hvor 50 politibetjente i 2006 gennemførte en razzia mod Pirate Bays webhotel.

"Hvordan skal vi så prissætte dette? Vi har for albummenes vedkommende valgt at tage det, som pladeselskaberne i gennemsnit ville have fået ind, hvis filerne var hentet med en lovlig tjeneste. Et album kostede dengang 10 euro, og af dette fik pladeselskaberne 6,50 euro," sagde advokaten ifølge Svenska Dagbladet i sin fremlæggelse.

Beatles ikke net-frigivet

Samtidig forklarede IFPI-advokaten, at erstatningskravet er højere for albums, som dengang ikke var mulige at købe på lovlige sites.

Desuden spiller det ind på kravet, hvorvidt kunstnerne havde tilladt, at deres plader på tidspunktet var tilgængelige på nettet. Noget, som The Beatles eksempelvis ikke havde tilladt med nummeret Let it Be. Her er erstatningskravet ifølge internetmediet E24 sat til 10 gange den tabte fortjeneste.

IFPIs krav på godt 10 millioner danske kroner vedrører kun ulovligt download af musik. Når man sammenregner kravene fra alle de berørte brancher - musik, spil, film osv. - løber det samlede erstatningskrav op i mere end 78 millioner kroner kroner.

Der er i alt afsat 13 dage til retssagen, som foregår i Stockholm. Sagen har været forberedt i tre år og tiltrækker sig stor bevågenhed verden rundt.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S