Kurator sælger IT Factory-software til tyskere

IT Factorys software er blevet solgt. Medarbejdere følger med over til ny arbejdsgiver.

Artikel top billede

De færdigudviklede produkter var ikke ligefrem ved at falde ned af hylderne i IT Factory, der pralede med en omsætning på en milliard kroner, men reelt kun havde en omsætning på en million kroner.

Kurator Boris Frederiksen har da også tidligere kaldt det en "udfordring" at sælge noget fra IT Factory, fordi næsten intet var færdigudviklet.

Men nu er det altså lykkedes kurator at sælge noget af det software, som medarbejderne i selskabet har været i gang med at udvikle.

Med i salget følger en række nøglemedarbejdere, der har været tæt på udviklingarbejdet.

Køberen er Group Business Software AG, der er børsnoteret på børsen i Frankfurt.

Selskabet åbner en afdeling i Danmark, som skal varetage satsningen på online-løsninger som software as a service.

Tidligere direktør Carsten Sjørup fra IT Factory er nu blevet vicedirektør i den danske afdeling.

"Vi er utroligt glade for, at produktet og visionerne for dette, som vi har arbejdet med i de seneste år, får lov til at leve videre, og jeg er overbevist om, at Group er den helt rigtige køber, og at produktet vil blive en stor succes i at levere og administrere produkter som software as a service over internettet, både på kort og lang sigt," skriver han i en pressemeddelelse.

ukendt pris

Kurator virker også glad, da han har hentet penge hjem til kreditorerne.

Men han vil ikke på nuværende tidspunkt oplyse, hvor mange penge, der er hentet på salget, hvilket også vil give en indikattion af, hvor langt man har været i udviklingen af produktet PaaS.

"Der har været en del skriveri om, hvorvidt der fandtes produkter eller ej i IT Factory. Det stod klart meget tidligt, at der har været en reel udvikling af produkter, og det er derfor glædeligt, både for medarbejderne og selvfølgelig kreditorerne, at det nu bekræftes ved dette salg," siger han i pressemeddelelsen.

I pressemeddelelsen bruges store ord om forventningerne til softwaren, hvilket da også på it-blogger Dorte Tofts blog har affødt en kritisk kommentar.

Gik uden om svenskerne

Med det tyske valg af køber gik kurator uden om Media Power, der har Mikael Ljungman og Carl Freer tilknyttet.

Selskabet meldte kort tid efter konkursen ud, at det gerne vil købe resterne af IT Factory.

Men det fravalgte kurator. Mikael Ljungman er i dag sigtet af dansk politi for medvirken til bedrageri.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen