Kurator sælger IT Factory-software til tyskere

IT Factorys software er blevet solgt. Medarbejdere følger med over til ny arbejdsgiver.

Artikel top billede

De færdigudviklede produkter var ikke ligefrem ved at falde ned af hylderne i IT Factory, der pralede med en omsætning på en milliard kroner, men reelt kun havde en omsætning på en million kroner.

Kurator Boris Frederiksen har da også tidligere kaldt det en "udfordring" at sælge noget fra IT Factory, fordi næsten intet var færdigudviklet.

Men nu er det altså lykkedes kurator at sælge noget af det software, som medarbejderne i selskabet har været i gang med at udvikle.

Med i salget følger en række nøglemedarbejdere, der har været tæt på udviklingarbejdet.

Køberen er Group Business Software AG, der er børsnoteret på børsen i Frankfurt.

Selskabet åbner en afdeling i Danmark, som skal varetage satsningen på online-løsninger som software as a service.

Tidligere direktør Carsten Sjørup fra IT Factory er nu blevet vicedirektør i den danske afdeling.

"Vi er utroligt glade for, at produktet og visionerne for dette, som vi har arbejdet med i de seneste år, får lov til at leve videre, og jeg er overbevist om, at Group er den helt rigtige køber, og at produktet vil blive en stor succes i at levere og administrere produkter som software as a service over internettet, både på kort og lang sigt," skriver han i en pressemeddelelse.

ukendt pris

Kurator virker også glad, da han har hentet penge hjem til kreditorerne.

Men han vil ikke på nuværende tidspunkt oplyse, hvor mange penge, der er hentet på salget, hvilket også vil give en indikattion af, hvor langt man har været i udviklingen af produktet PaaS.

"Der har været en del skriveri om, hvorvidt der fandtes produkter eller ej i IT Factory. Det stod klart meget tidligt, at der har været en reel udvikling af produkter, og det er derfor glædeligt, både for medarbejderne og selvfølgelig kreditorerne, at det nu bekræftes ved dette salg," siger han i pressemeddelelsen.

I pressemeddelelsen bruges store ord om forventningerne til softwaren, hvilket da også på it-blogger Dorte Tofts blog har affødt en kritisk kommentar.

Gik uden om svenskerne

Med det tyske valg af køber gik kurator uden om Media Power, der har Mikael Ljungman og Carl Freer tilknyttet.

Selskabet meldte kort tid efter konkursen ud, at det gerne vil købe resterne af IT Factory.

Men det fravalgte kurator. Mikael Ljungman er i dag sigtet af dansk politi for medvirken til bedrageri.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S