Pirate Bay-advokat: Det er teknologiens skyld

Det bør være teknologien, der er omfattet af anklageskriftet, lød det fra en af de fire forsvarsadvokater i den afsluttende procedure i Pirate Bay-sagen.

Artikel top billede

Forleden krævede kammeranklager Håkan Roswall et års fængsel til hver af de fire tiltalte, som han hævder, har tjent over seks millioner kroner om året på The Pirate Bay.

Forsvarsadvokaterne for de anklagede efterlyste i deres afsluttende procedurer, der blev fremlagt i går, beviser for sandheden af den påstand.

"Hvor kommer det tal dog fra?" lød det retorisk fra forsvarsadvokat Ola Salomonsson i hans afsluttende procedure. Det skriver Computerworlds svenske søsterside.

Det er teknologiens skyld

Samtlige af de fire anklagede Pirate Bay-stifteres advokater fremlagde i går de sidste pointer i sagen om den omstridte webtjeneste, der er blevet beskyldt for medvirken til omfattende pirateri.

Blandt argumenterne for at frifinde de fire herrer kunne man finde en forklaring om, at der kun har været fokus på teknologien og ikke på indholdet og at de, som har ansvaret for teknologien, ikke nødvendigvis har ansvaret for de mange ulovlige filer, der er en del af The Pirate Bay.

Samtidig lagde forsvarerne vægt på, at der ikke kan placeres et individuelt ansvar blandt de fire anklagede.

"Det må være selve teknologien, der er omfattet af anklageskriftet," lød det fra forsvarsadvokat Per E. Samuelsson.

"Dette er en meget vigtig principiel dom," fortsatte han.

"Hvis disse aktiviteter dømmes ulovlige, kan afgørelsen bruges på alle websteder, der anvender samme teknologi."

"Retten er blevet betroet at dømme i denne sag, der måske er den vigtigste princip-sag i Europa i dette århundrede," sagde han henvendt direkte til tingsrätten (svarer til byretten, red.), og forsøgte derved at lægge et yderligere pres på de svenske dommere, der skal tage stilling i sagen og afgive en kendelse 17. april klokken 10.

Sagen kan dog blive trukket i langdrag, hvis forsvarsadvokaterne får held til at inddrage EU i afgørelsen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS