"Det er ikke rimeligt, at vores medlemmer skal have en ekstra regning for at kunne udføre deres arbejde," siger formand fot it-fagforeningen Samdata, Pia Brade. Foto: Sisse Jarner/HK Samdata

It-formand: Din chef skal betale den nye skat


Publiceret d. 5. marts 2009 kl. 10.58 | Antal kommentarer (27)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Den nye multimedieskat, der rammer hjemmearbejdspladser hårdt og dermed i høj grad også it-ansatte, medfører nu, at it-fagforeningen Samdata kræver lønstigning til medlemmerne.

Hvis altså arbejdergiverne fortsat vil trække på medarbejdernes arbejdskraft, når de er hjemme.

Multimedieskatten vil ifølge fagforningen koste en typisk it-medarbejder med hjemmearbejdsplads 200 kroner om måneden, mener fagforeningen.

"Det er ikke rimeligt, at vores medlemmer skal have en ekstra regning for at kunne udføre deres arbejde," siger formand Pia Brade i en pressemeddelelse.

Send regningen videre
Hun forklarer, at it-ansatte ofte får stillet et krav om at skulle kunne arbejde hjemme.

"Derfor er det arbejdsgiveren, der har udgiften til det nødvendige værktøj," siger formanden.

Hun henviser til de vejledninger, der ligger fra branchearbejdsmiljørådene, som beskriver, at medarbejderne skal holdes skadefri i forbindelse med hjemmearbejdspladser.

"Derfor vil skatteaftalen afføde lønkrav, som fører til, at de virksomheder, der har oprettet hjemmearbejdspladser, får nogle ekstra omkostninger," fortsætter hun.

"Det bliver en udgift for arbejdsgiverne, for vi tror ikke på, at man vil droppe hjemmearbejdspladser - der er en grund til, at arbejdsgiverne giver de ansatte den ekstra fleksibilitet ved at kunne arbejde hjemmefra. Den fleksibilitet ønsker arbejdsgiverne ikke at sætte over styr," siger Pia Brade.

Også arbejdsgiverorganisationer har brokket sig voldsomt over den nye skat, der er blevet kaldt gift for hjemmearbejdspladser.




Kommentarer - Debatoversigt


Nu skal man jo lige huske sammenhængen ...
4 indlæg

Forstår ikke det her klynkeri
6 indlæg

Lønjustering er ikke løsningen
1 indlæg

Husk fradrag
4 indlæg

Arbejd efter reglerne
2 indlæg

Multimedieskat - Husk det til næste valg...
9 indlæg

"Kun" 140 kroner
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (2) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
En lang række virksomheder er blevet afhængige af en bred vifte teknologier, der bl.a. skal være...

Det er vitalt at have godt styr på sine processer omkring kontraktindgåelse og ikke mindst på...

Nokia Siemens Networks expects five billion people to be connected to the web and a 100-fold...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.