Klaus Holse: Jeg håber, vinden vender om fem år

Finanskrisen er ikke et flygtigt fænomen. Måske først om fem år vil den være reduceret til en ond drøm, er Microsofts Klaus Holse Andersen og nobelpristageren i økonomi, Paul Krugman, enige om.

Artikel top billede

"Stormen raser, og jeg anbefaler, at vi bygger vindmøller fremfor læhegn," siger Klaus Holse Andersen, Microsoft. Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

ForretningsSystemer 2009: Hvad har den amerikanske nobelpristager Paul Krugman og vicepræsident hos Microsoft, Klaus Holse Andersen, til fælles?

De er enige om, at finanskrisen ikke er et forbigående fænomen. Den er svær at komme uden om og rækker længere, end de fleste forstiller sig.

Klaus Holse deltog i det seminar på CBS (Copenhagen Business School, red.), hvor vinderen af Nobelprisen i økonomi Paul Krugman
gav sin mening til kende. Og hvis nogle af deltagerne var optimistiske før Krugmans tale, så havde de fleste en anden opfattelse bagefter.

"Paul Krugman sagde direkte, at "2009 will be hell", at 2010 ikke bliver meget bedre, og at vi om fem år formodentlig vil se tilbage på den her periode som en ond drøm," fortæller Klaus Holse, der hos Microsoft har titel af Corporate Vice President med ansvar for Microsoft Business Solutions Sales & Operations.

Paul Krugman, der er 56 år, har en omfattende baggrund på det økonomiske område. Han er forfatter til 15 bøger, hundreder af artikler og er uddannet på MIT (Massachusetts Institute of Technology).

Krugman har fungeret som økonomisk rådgiver i Det Hvide Hus i begyndelsen af firserne og er i dag økonomiprofessor på Princeton University.

Vi er også mærket

Som Klaus Holse ser det, så er Microsoft også stærkt påvirket af den verdensomspændende krise.

"Markedet vender ikke i år eller næste år, men måske i 2010. Uanset hvad bliver der ikke tale om noget hurtigt omsving, der vil redde os alle sammen," lyder det.

Niveauet er sænket en tand, og tingene foregår i et andet tempo.

"Mange både private og virksomheder har gældsat sig i et hidtil ukendt omfang, så vi er et sted, hvor vi aldrig har været før. Selv lande er hårdt presset - se bare Island," siger Klaus Holse.

Han fortsætter med landene. I Mexico er valutaen halveret i værdi, hvilket betyder, at har du en fabrik i Mexico, så er det ikke så tosset, mens importen har det skidt. I januar faldt Japans eksport af især biler og forbrugsgoder med 47 procent og importen i Kina faldt med 48 procent.

"Tallene siger lidt om, hvordan forskellige lande og markeder gør sig. Som virksomhedsejer skal du tænke dig grundigt om, før du beslutter, hvor din næste fabrik skal ligge, og hvilke markeder du kan sælge til," siger Klaus Holse.

Vækst siger IDC

På trods af alle dårligdommene er der stadig vækst her og der.

"IDC forudser for eksempel, at der fortsat vil være vækst i ERP- og CRM-systemer. Nogle vil retoole og lægge en del af deres systemer om, men uanset hvad, så kører hjulene ikke så hurtigt," beklager Klaus Holse.

Alle er nødt til at gå balancegang, og det gælder også Microsoft.

"Selv en stor virksomhed som Microsoft er ikke immun. Vores fyring af 5.000 for nylig trak store overskrifter, men meldingen om, at vi samtidig erklærede, at vi ville ansætte 3.000 nye medarbejdere, den var der ikke mange overskrifter i," lyder det fra Klaus Holse.

Problemet er, at man ikke bare kan flytte medarbejdere til de områder, hvor der er gang i forretningen. Der er hele tiden noget, som bremser, mens andet accelererer.

Netop derfor holder Microsoft også fast i at investere store beløb i forskning og udvikling, og Klaus Holse viser en oversigt over, hvor meget en stribe af de store it-koncerner spenderer på forskning og udvikling.

1. Microsoft 42 milliarder kroner
2. IBM 36,2 milliarder kroner
3. Intel 34,5 milliarder kroner
4. Sony 27,9 milliarder kroner
5. Cisco 26,7 milliarder kroner
6. Motorola 26,1 milliarder kroner
7. Hewlett-Packard 21,4 milliarder kroner
8. Oracle 13,1 milliarder kroner
9. Google 9,5 milliarder kroner
10. Apple 4,6 milliarder kroner

[b]Vi vil spare penge[/b)
De emner, som kunderne vil tale med Microsoft om, ændrer også karakter.

I dag er der ifølge Klaus Holse langt færre, som siger "kan du hjælpe mig ind i nye markeder og lande".

I stedet vil kunderne hellere høre, om Microsoft kan hjælpe dem med at spare penge, tid, forøge produktiviteten og også gerne automatisere hidtidige manuelle processer.

Stormen raser i erhvervslivet og på de finansielle markeder verden over og Microsofts danske vicepræsident mener ikke, at der er nogen grund til at gå i selvsving af optimisme.

Han ser trods alt, "at vi kommer styrket ud på den anden side, når alt det her vender en gang" og slutter med disse betryggende ord:

"Jeg håber, at det faktisk vender om fem år."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Aller Media A/S

    Salesforce Administrator & Application Specialist

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Erhvervsstyrelsen

    AI-udvikler til LLM-team i Erhvervsstyrelsen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S