Danske lærere til kamp mod multimedieskat

Danske lærere mener, at multimedieskat vil ramme dem hårdt. Det er et benspænd i forhold til den kæmpeindsats, den enkelte ansatte i skolen skal præstere, lyder det i et åbent brev til ministeren.

Artikel top billede

Danske lærere sender en opfordring til undervisningsministeren om, at han kan gøre sin indflydelse gældende og få slettet multimedieskatten.

De danske skolelærere melder sig nu også på banen i kampen mod multimedieskatten.

Danmarks IT-vejlederforening har forfattet et brev til skolens minister, hvor den argumenterer for, at beskatningen på bredbånd og pc'er giver ringere undervisning af vores børn.

"Det kan i forvejen være svært at overtale lærerne til at anvende it," siger Malte von Sehested, som er lærer og næstformand i Danmarks IT-vejlederforening.

"Derved kan det blive endnu en sovepude, hvis regeringen vil kræve betaling for at få stillet udstyr til rådighed. I og med at man selv skal betale en stor del af gildet, vil der for nogle være en undskyldning for ikke at engagere sig i it, og derved integrere det i undervisningen," vurderer han.

Gør noget Bertel Haarder

Danmarks IT-vejlederforening har valgt at henvende sig direkte til Undervisningsminister Bertel Haarder, selv om det egentlig er skatteministeren, som er ansvarlig.

Det skyldes, at foreningen vurderer, at forslaget vil forringe undervisningen, og derved er en sag, der kryber over på undervisningsministerens bord.

Håbet er derfor, at Bertel Haarder vil gøre sin indflydelse gældende i fortolkningen af skatteloven, således at skolens pædagogiske personale ikke bliver ramt økonomisk for at udføre det arbejde, som de er ansat til, lyder det i et åbent brev til ministeren.

Brevet lyder således:

Åbent brev til undervisningsministeren

Kære Undervisningsminister Bertel Haarder.

Vi henvender os til dig, skønt det egentlig er din kollega, skatteministeren, der har forårsaget vores reaktion.

Grunden er denne, at din kollegas multimedieskat på 5000 kr årligt for at have arbejdsgiverbetalt multimedieudstyr med hjem kommer til at ramme folkeskolen på et i forvejen meget ømt sted, nemlig integration af IT og medier i skolen.

Lærere og pædagoger har en lang tradition for at finpudse deres forberedelse hjemme, hvor der er ro til fordybelse, og eftersom langt de fleste skoler ikke stiller en personlig arbejdsplads til rådighed for den enkelte lærer, er det derfor naturligt, at man bruger sit private skrivebord derhjemme til at forberede sig ved eller rette opgaver.

Så vidt vi husker, har der aldrig været tale om, at lærere skulle sættes i skat af at tage skolens bøger eller andre materialer med hjem for at sætte sig ind i de didaktiske overvejelser omkring anvendelsen af disse.

De fleste lærere har i forvejen en computer derhjemme, og de færreste har en arbejdsgiverbetalt internetadgang, på trods af, at skolens intranetsystem bruges hjemmefra i stor stil.

Det, at personalet har en af skolens computere med hjem, betyder meget i forhold til integrationen af it og medier i undervisningen, idet man ikke skal forvente, at lærerens og pædagogens private pc har det samme programmel, som er installeret på skolens computere.

Vi i Danmarks IT-vejlederforening vil derfor afvise, at hjemlån af en af skolens bærbare computere til forberedelse og efterbehandling skal betragtes som et frynsegode for skolens personale, og vi har en grim fornemmelse af, at personalet vil reagere meget negativt og føle det som et benspænd i forhold til den kæmpeindsats, den enkelte ansatte i skolen skal præstere for at få ændret hele undervisningssiden fra analoge til digitale undervisningsmidler- og redskaber.

Vi tror på, at du er enig i vore betragtninger, og vi håber derfor, at du vil gøre din indflydelse gældende i fortolkningen af skatteloven, således at skolens pædagogiske personale ikke bliver ramt økonomisk for at udføre det arbejde, som de er ansat til.

Med venlig hilsen
på foreningens vegne

Per Kristensen
Landsformand
Danmarks IT-vejlederforening

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS