Adobe lapper endelig kritisk sårbarhed

Adobe har nu udgivet en længe ventet opdatering til et kritisk sikkerhedshul i firmaets populære programmer. Hent opdateringen her.

Artikel top billede

Softwarefirmaet Adobe udgav tirsdag en opdatering, som lukker et kritisk hul i firmaets programmer Adobe Reader og Acrobat.

Sikkerhedshullet blev offentligt kendt i februar, og det påvirker Adobe Reader 7 og 8 samt Acrobat 7 og 8 på en lang række styresystemer.

Hullet har været misbrugt af hackere, fordi sårbarheden gør det muligt for en potentiel hacker at overtage kontrollen med brugerens pc.

Adobe udgav tirsdag en længe ventet sikkerhedsopdatering til disse versioner, mens ældre udgaver af programmerne først lappes den 18. marts.

Det alvorlige sikkerhedsproblem i det de meget udbredte programmer har tidligere fået et privat sikkerhedsfirma til at udgive en løsning på problemet, ligesom sikkerhedsbranchen bredt har advaret brugere om sikkerhedshullet og anbefalet at slå javascript fra i programmerne.

Sikkerhedsopdateringerne opfatter som nævnt endnu ikke de tidligere versioner af programmerne.

Derfor anbefaler sikkerhedsfirmaet Csis brugerne af de ældre udgaver at opdatere til den nyste version.

Opdateringerne kan hentet på Adobes hjemmeside

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S