Dell: IBM-Sun-fusion kaster kunderne i vores hænder


Publiceret d. 25. marts 2009 kl. 08.31 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Computerworld News Service: Michael Dell ser IBM's potentielle opkøb af Sun Microsystems som en mulighed for Dell til at sikre sig flere kunder og en større andel af markedet for store virksomheder.

Ved et arrangement i Tokyo giver Dells stifter og topchef udtryk for det synspunkt, at bekymringer hos kunderne, om hvordan Suns teknologi vil passe sammen med IBM's eksisterende forretning, vil accelerere et skift fra Suns Sparc- og Solaris-platforme til de mere standardiserede x86- og Linux-platforme, som hans virksomhed tilbyder.

"Alene rygtet, om at IBM måske vil købe Sun, skaber en enorm mulighed," fastslår han.

Det første forlydende af en mulig aftale kom, da The Wall Street Journal skrev, at IBM overvejede at betale knap 36 milliarder kroner for Sun. Senere på ugen skrev avisen, at IBM's advokater var i gang med at granske Sun Microsystems kontrakter og andre dokumenter som en del af en forundersøgelse, der kunne gå forud for et opkøb.

"Alle Suns kunder er meget bekymrede om, hvad der kommer til at ske med Solaris-platformen og Sparc-mikroprocessoren," fortæller Dell.

"Hvis man tager IBM's hardwareforretning med dens Power-processor og x86-processor og Z-Series-mainframes og alle de forskellig styresystemer og så smider Solaris oveni, så står det overhovedet ikke klart, hvis man taler med enhver brancheanalytiker, hvordan alt det skal konsolideres," påpeger han.

"Det er fuldstændigt sandt, at Sun har andele, der er under forandring, men vi arbejder aktivt med et stort antal af Suns kunder om at flytte dem fra Sun Sparc/Solaris-platformen over til en x86/Linux-platform, og den migrering er i gang. Jeg tror, at dette vil accelerere den migrering og sende mange af de kunder i spil igen," bedømmer han.

Giver Dell udfordringer
Sun er nummer fire i server-markedet med en omsætning i sidste kvartal på omkring 6,6 milliarder kroner. Således er Sun kun en smule bag Dell på tredjepladsen, som i samme periode havde en omsætning på 7,7 milliarder kroner. Hewlett-Packard er her på andenpladsen med 21,4 milliarder kroner, og markedsførende IBM har en serveromsætning på 26,8 milliarder kroner.

"I de sidste adskillige år har der foregået en migrering af kunder fra Sun Sparc- og Solaris-platformene til x86 og Linux, og jeg tror, at dette rygte vil øge disse kunders uro, deres bekymring og deres ønske om at tage skridtet," understreger Dell.

Men det kan også give Dell visse udfordringer, hvis IBM køber Sun. Ved at overtage Suns kunder kan IBM pludselig befinde sig i en mere fordelagtig position til at sælge sine egne x86- og Linux-baserede servere.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Kommentarer - Debatoversigt


Sun har også x86/x64
1 indlæg

En ting som den oversatte artikel egentlig fuldstændig ignorerer er at SUN har en ganske omfattende serie af x86/x64 baserede servere til rigtig fornuftige penge og som giver smæk for skillingen. Disse kører ganske fint enten Solaris, Linux, Freebsd, windows og meget andet, så umiddelbart ser det ud til at der vil opstå en hvis form for konflikt mellem IBM x-series og så SUN X-series (X**40 som er AMD baseret og X**50 som er Intel baseret)

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (2) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...

I dag bruger mange it-virksomheder tid på it-projektlevering. Selvom succesraten for projekter...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.