Datatilsynet advarer mod multimedieskat

Datatilsynet advarer om, at den nye multimedieskat kan gøre opbevaringen af vores persondata mere usikker. Det sker, hvis ansatte bruger private computere frem for arbejdscomputer.

Artikel top billede

I et høringssvar til Skatteministeriet advarer Datatilsynet om en fare for, at persondata kan blive lækket, hvis man indfører den nye multimedieskat, der rammer arbejdsgiverbetalt telefon, bredbånd og computer.

Tilsynet frygter nemlig, at skatten vil betyde, at flere vil bruge deres private computer til arbejdsrelaterede opgaver, hvilket vil gøre sikkerheden væsentligt ringere.

"Vi er bekymrede og opfordrer politikerne til at tage med i deres overvejelser, at denne skat vil medføre, at flere vil bruge deres private computer til at arbejde med persondataoplysninger," siger kontorchef Lene Andersen fra Datatilsynet.

Problemet er, forklarer kontorchefen, at der ikke er samme sikkerhed på private computere som på de computere, arbejdsgivere sørger for til sine medarbejdere.

"Nogle har selvfølgelig god sikkerhed på deres private computere, men generelt er sikkerheden på arbejdets computere bedre," siger hun.

"Også i forhold til at skille sig af med udstyret bagefter. Her vil arbejdsgivere destruere hardisken med videre, mens private måske forærer computeren med personoplysninger til bekendte," siger hun.

Grimt eksempel

Kontorchefen forklarer, at man i 2003 havde en sag om en speciallæge, der havde personoplysninger på sin private computer.

Computeren blev ramt af en virus, der betød, at patienternes data blev sendt til folk på lægens e-mail-adresseliste.

Og det er ikke kun hos læger, der kan opstå problemer, forklarer Lene Andersen.

"Det kan eksempelvis også være lærere, der har elever med problemer, som man skriver om derhjemme," siger hun.

Høringsfasen for multimedieskatten sluttede i aftes.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS